Вчені з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хіллі (UNC) створили клітини, які виглядають і діють, як клітини живого організму. Процес створення описаний у науковому журналі Nature Chemistry.
На сайті університету зазначається, що таке досягнення має значення для регенеративної медицини, засвоєння ліків та діагностичних інструментів.
"Завдяки цьому відкриттю ми можемо думати про створення тканин, які будуть чутливі до змін у навколишньому середовищі і будуть вести себе динамічно", – каже професорка Роніт Фріман.
Клітини та тканини складаються з білків, які об'єднуються для виконання завдань та створення структур. Білки необхідні для формування каркасу клітини – цитоскелету. Без нього клітини не змогли б функціонувати. Цитоскелет дозволяє клітинам бути гнучкими як за формою, так за реакцією на навколишнє середовище.
Не використовуючи природні білки, співробітники лабораторії Фрімен створили клітини з функціональним цитоскелетом, здатним змінювати форму та реагувати на довкілля. Для цього вони використовували нову програмовану технологію пептид-ДНК, яка спрямовує пептиди, будівельні блоки білків, та перероблений генетичний матеріал працювати разом, щоб сформувати цитоскелет.
Здатність програмувати ДНК в такий спосіб означає, що вчені можуть створювати клітини до виконання певних функцій і навіть налаштовувати реакцію клітини на зовнішні стресові чинники.
Хоча живі клітини складніші, ніж синтетичні, вони також більш непередбачувані та більш вразливі до несприятливих умов навколишнього середовища, зокрема до низьких температур.
"Синтетичні клітини були стабільні навіть за температури 122 градуси за Фаренгейтом, що відкриває можливість виробництва клітин з екстраординарними можливостями в умовах, зазвичай непридатних для життя людини", – кажуть вчені.
Раніше повідомлялося, що у "сміттєпроводів" тваринних клітин виявили додаткову роль.