Вчені зі Швейцарії та Австрії заявили про те, що аксолотлі – водні саламандри, відомі своєю здатністю регенерувати спинний мозок, серце та кінцівки, можуть також частково відновлювати свій головний мозок у разі видалення його частини. У ході нового дослідження вчені вирішили з'ясувати, як цим істотам це вдається, повідомляє Live science.
Вчені хотіли перевірити, чи здатні аксолотлі регенерувати всі типи клітин у своєму мозку, включаючи з'єднання, які пов'язують одну частину цього органу з іншою. Для цього вони створили атлас клітин, які складають мозок цих істот.
У різних типів клітин – різні функції. Вони можуть виконувати різні ролі, оскільки експресують різні гени. Розуміння того, які типи клітин є в мозку і того, що вони роблять, дозволяє зрозуміти загальну картину того, як він працює. Це також дозволяє проводити еволюційні паралелі та шукати загальні тенденції у різних видів.
Дослідники провели секвенування РНК для ідентифікації різних клітин, які складають мозок аксолотля, включаючи різні типи нейронів та клітини-попередники. Вони визначили, які гени активні, коли клітини-попередники стають нейронами. Виявилося, що багато з них проходить через проміжний тип, який називається нейробластами.
За допомогою РНК-секвернування вчені змогли захопити нові клітини в процесі їхньої регенерації в період від одного до 12 тижнів після пошкодження. Дослідники з'ясували, що всі типи клітин, які були видалені, зрештою були й відновлені.
Регенерація мозку тварини відбувається у три етапи. Перша фаза починається з швидкого збільшення кількості клітин-попередників, і невелика частина цих клітин активує ранозагоювальний процес. На другій фазі клітини-попередники починають диференціюватись у нейробласти. Нарешті, на третій фазі нейробласти диференціюються в ті ж типи нейронів, які спочатку були втрачені.
Найбільш дивовижним для вчених виявилося те, що відновилися втрачені зв'язки між видаленою областю мозку та іншими його частками. Це вказує на те, що область, що регенерувала, також відновила і свої функції.
Раніше вчені виявили амфібію, легені якої таємничим чином зникають на певному етапі розвитку.