Вчені з США завили про те, що майя будували для очищення води систему складних фільтрів з натуральних матеріалів, які вони привозили здалеку. Це одна з найдавніших систем для очищення води такого типу в світі, повідомляє Naked science.
Дослідники виявили системи фільтрів у водосховищі Корріенталь в північній частині Гватемали. Ця водойма служила важливим джерелом питної води для древніх майя. За допомогою рентгеноструктурного аналізу вчені виявили природне молекулярне сито з цеоліту, який був привезений в Тікаль (де і проходили розкопки) з джерела, розташованого на відстані безлічі кілометрів.
Фільтром був вулканічний туф, що складається з включень кварцу і цеоліту, який добре пропускав воду. Вчені вважають, що у майя були відстійники, через які вода стікала в резервуар, перш ніж потрапити в інший, для чистої води.
На думку дослідників, кварц і цеоліт допомагали майя очищати воду від шкідливих мікроорганізмів і з'єднань, багатих азотом і важкими металами. Наприклад, ртуть могла опинитися у воді, оскільки майя часто використовували кіновар (сульфід ртуті) для штукатурних робіт і в похоронних обрядах.
Система цих фільтрів функціонує досі, хоча була побудована більше двох тисяч років тому, тобто майже за 2000 років до того, як подібні системи очищення води з'явилися в Європі. Таким чином, фільтр майя можна назвати одним з найстаріших у світі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Університету Цинциннаті з'ясували, чому жителі покинули стародавнє місто майя Тікаль. За їхніми словами, розташування міста було не дуже вдалим з точки зору водопостачання, тому його мешканці покладалися тільки на дощову воду.