UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про розвинену стоматологію у давніх майя

Представники цієї цивілізації прикрашали свої зуби камінням та бурштином.

Стародавні майя прикрашали свої зуби бурштином і дорогоцінним камінням. Як пише Science alert, багато представників цієї цивілізації, багаті та бідні, відвідували стоматолога в молодості, щоб просвердлити зуби та заповнити проміжки цінними прикрасами.

Такі інкрустації зберігалися все життя і мали ритуальний сенс. Але ймовірно також, що вони не були чисто естетичним прикрасою. Нове дослідження цементу, який використовувався для кріплення каміння, вказало на те, що він міг мати гігієнічні та терапевтичні властивості.

Читайте також: Говорити про колапс цивілізації майя не можна – вчені

Цей цемент був не тільки дуже клейким, утримуючи камінь на місці, але деякі його інгредієнти могли боротися з карієсом та зменшувати запалення та інфекції у роті. Суміш була багата на органічні компоненти, що змусило вчених припустити, що цей цемент використовувався не тільки як водовідштовхувальний клей.

Прикріплення дрібного каміння до різців у юному віці могло захищати зуби від карієсу. Свердління, що робиться для прикріплення каміння, було настільки майстерним, що рідко торкалося пульпи нервів і кровоносних судин зуба.

У ході дослідження вчені проаналізували зуби, виявлені на трьох археологічних стоянках у Гватемалі, Белізі та Гондурасі. Люди, яким вони належали, не були частиною еліти майя.

У цементі, який використовується для прикріплення каміння, вчені ідентифікували 150 органічних молекул, які зазвичай зустрічаються в рослинних смолах. Склад суміші трохи змінювався у різних регіонах півострова Юкатан, але основні інгредієнти були однаковими.

У більшості стоматологічних цементів були виявлені сполуки, пов'язані з сосновою смолою, які, як вважається, мають антибактеріальні властивості. Два з восьми зубів містили залишки склареоліду, рослинної сполуки з антибактеріальними та протигрибковими властивостями. Її також часто використовують у парфумерній промисловості, тому що вона дуже приємно пахне.

Часто в цементі зустрічалися також ефірні олії сімейства м'ятних, що свідчить про їхній потенційний протизапальний ефект.

Вчені зазначають, що висновки їхнього дослідження не є абсолютно несподіваними. Існує безліч свідчень того, що давні майя серйозно ставилися до гігієни ротової порожнини. Представники цієї цивілізації часто полірували зуби та видаляли їх, якщо з'являлися ознаки карієсу.

Більш терапевтичні підходи до стоматології залишалися непоміченими через яскраві прикраси на зубах. Краї зубів майя часто загострювали, а потім прикрашали коштовним камінням, що пов'язували з естетичними та ритуальними цілями. Стоматологія явно була однією з форм мистецтва, але нові дані свідчать, що модифікації зубів могли бути пов'язані не тільки з красою.

Лікування проходили багато людей, що вказує на те, що такі модифікації не відображали соціального статусу людини.

Раніше вчені з Університету Цинциннаті з'ясували, чому мешканці залишили стародавнє місто майя Тікаль. За їхніми словами, розташування міста було не надто вдалим з погляду водопостачання, тому його мешканці покладалися лише на дощову воду.