Вчені з Кембріджського університету за допомогою аналізу ДНК встановили, що у середньовічних жителів Гренландії була монополія на торгівлю бивнями моржів в Європі. Як повідомляє N+1, зміни в торгівлі бивнями збіглися з розквітом поселень в Гренландії.
Колонія ісландських вікінгів в Гренландії з'явилася наприкінці X століття, і до середини XII століття в двох поселеннях жило кілька тисяч осіб. Три століття потому, однак, колонія зникла за невідомих причин - деякі вчені пов'язують це зі зміною клімату. Попередні дослідження припускали, що колонія активно торгувала з Європою, зокрема, бивнями моржів і занепала, коли така торгівля закінчилася через зниження попиту. Проте однозначно підтвердити гренландське походження бивнів поки не вдавалося.
У ході дослідження вчені вивчили зразки ДНК, які були зібрані з черепів і бивнів моржів з Тронхейма, Бергена, Лондона та інших основних торгових центрів того часу, щоб зрозуміти, де вони були здобуті. Вчені дослідили 37 зразків віком від 600 до 1,1 тисячі років, зіставляючи їх з пізнішими зразками з чіткою географічною прив'язкою до того чи іншого арктичного району.
"Наші результати показують, що до 1100 років Гренландія стала основним постачальником бивнів моржів у Західну Європу - практично монополістом. Зміни в торгівлі бивнями збігаються з розквітом поселень в Гренландії", - заявив провідний автор дослідження Джеймс Баррет.
Раніше дослідники встановили, що легендарний "сонячний камінь" (solstenen) вікінгів дійсно можна використовувати для навігації під час морських подорожей.