UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про появу води на Землі

Вода на планеті з'явилася майже відразу після її народження.

Вчені заявили про те, що вода на Землі з'явилася практично відразу після її народження, ще до зіткнення з загадковою Тейєю, що суперечить уявленням про еволюцію нашої планети. Висновки дослідників опубліковані в журналі Science Advances.

У ході дослідження вчені вивчили зразки місячних порід, які були доставлені на Землю під час місії "Аполлон". Дослідників цікавило те, як багато кисню залишилося в таких породах. Частки ізотопів кисню є своєрідним "паспортом" для небесних тіл, який вказує на те, де і в яких умовах вони сформувалися. Відповідно, за їхнім співвідношенням можна зрозуміти, виникли ті чи інші планети, астероїди або комети в одній і тій же точці Сонячної системи або у різних її куточках.

Вчені порівняли частки ізотопів кисню в місячних породах, метеоритах і в зразках ґрунту, витягнутих з дна океанів Землі. Дослідники очікували побачити досить суттєві відмінності між нашою планетою і Місяцем, оскільки його прародителька, Тейя, повинна була сформуватися в іншій точці Сонячної системи, і принести свої власні запаси води.

Реальна картина виявилася зовсім іншою. Частки ізотопів кисню в земних і місячних породах були майже рівними – вони відрізнялися лише на 0,0000003%. Це говорить про те, що вода була присутня на Землі задовго до її зіткнення з Тейєю, і про те, що вона пережила зіткнення і повне "взаємне знищення".

У свою чергу, присутність невеликих, але відмінностей в частках ізотопів кисню говорить про те, що астероїди і комети дійсно принезли воду на Землю, але лише невелику частину її поточних запасів – близько 5%. Іншими словами, їхні запаси води майже ніяк не могли вплинути на вигляд планети і обсяги її океанів, які повинні були виникнути майже відразу після народження Землі.

Раніше міжнародна група геологів з'ясувала, що тверде металеве ядро всередині Землі утворилося 1-1,5 млрд років тому. Також учені змогли визначити швидкість росту земного ядра: за рік його радіус збільшується приблизно на 1 мм.