UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про появу масового поховання в Стоунхенджі

Під древнім пам'ятником поховані останки людей, що жили в іншій частині Британських островів.

Вчені з Брюссельського вільного університету провели аналіз останків людей, які були поховані під Стоунхенджем, і встановили, що останки належать людям, які жили в Західному Уельсі. Як повідомляє Science Alert, останки людей перевозили їхні родичі для того, щоб кремувати і поховати їх біля пам'ятника.

Те, що Стоунхендж використовувався як місце для кремації, відомо дослідникам вже давно. Кістки щонайменше 58 людей були знайдені в лунках Обрі, які утворюють зовнішнє коло пам'ятника, ще у 1919-1926 роках. Дослідники повторно поховали останки, а потім знову витягли їх у 2008 році для проведення додаткового аналізу. Останки включали в себе 25 фрагментів потиличної кістки, їх радіовуглецевий аналіз показав, що вони датуються 3180 роком до нашої ери, сам пам'ятник датується 2500 роком до нашої ери.

Тепер же дослідники провели ізотопний аналіз останків з метою виявити ізотопи стронцію. Подібні ізотопи містяться в грунті і вбираються рослинами. Коли люди їдять подібні рослини, ізотопи заміщають невелику кількість кальцію в зубах і кістках. Вони розрізняються в різних регіонах і можуть використовуватися для визначення місця проживання людини.

У результаті вчені встановили, що 15 з 25 людей мешкали недалеко від Стоунхенджа. А от решта 10 жили дуже далеко: їм довелося подолати 200 кілометрів для того, щоб досягти цього місця. Дослідники також встановили, деревина, яка використовувалася для розведення вогню, також зростала в Уельсі, а останки покійних були доставлені на місце поховання вже у кремованому вигляді.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили схожий на Стоунхендж пам'ятник, вік якого датується 2700-2500 роками до н. е. Монументальна споруда з майже 100 каменів, заввишки до 4,5 метрів, що стоять півколом, була виявлена за допомогою георадара на глибині близько метра в районі Даррінгтон-уоллс, який раніше не був досліджений.