Вчені заявили про те, що першими жертвами шостого масового вимирання в історії Землі стануть не тільки великі ссавці, але і невеликі тварини планети. Висновки дослідників опубліковані в журналі PNAS.
Два роки тому екологи заявили про те, що зараз на Землі відбувається нове, шосте масове вимирання тварин. За їхніми розрахунками, в епохи, що передували антропоцену - добі людини, кожні сто років зникало приблизно по два види ссавців на кожні десять тисяч існуючих на той час видів тварин. У XX і XXI століттях ця цифра зросла у 114 разів. Темпи вимирання тварин в останні роки, як зазначають вчені, стрімко наближаються до того, з якою швидкістю зникали представники флори і фауни 66 мільйонів років тому, коли зникли динозаври, морські рептилії і птерозаври.
Традиційно вважається, що масові вимирання флори і фауни найбільше торкаються самих великих і спеціалізованих представників тваринного і рослинного світу. Приміром, палеонтологічні дані вказують на те, що жодна тварина, чия маса перевищувала 25 кілограмів, не пережила падіння астероїда на півострів Юкатан 65,5 мільйона років тому.
З іншого боку, у поточного вимирання є своя особливість - його "двигуном" є не сили природи, а людина, яка не тільки безпосередньо знищує тварин, але і позбавляє їх середовищ існування та можливих джерел їжі.
У ході нового дослідження вчені зіставили маси і поточний стан для всіх 44 тисяч видів живих істот, занесених у Червону книгу. Як відзначають вчені, точні дані по масу тіла є лише для 27 тисяч з них, що змусило виключити інші 17 тисяч ссавців, рептилій, амфібій, птахів і риб.
Як показав цей аналіз, першими зникнуть не тільки найбільші живі істоти, такі як великі кішки, слони, жирафи або кити, але і найменші тварини. Найсильніше це буде проявлятися серед амфібій і риб. За прогнозами вчених, фактично всі невеликі жаби і інші земноводні, чия маса становить менше грама, зникнуть в найближчі десятиліття.
Причиною їхнього вимирання є те, що людина постійно захоплює і змінює під свої цілі все нові території як на суші, так і у водах світового океану, викликаючи масштабні екологічні перебудови, жертвами яких найчастіше стають найменші види тварин, чиї ареали проживання спочатку досить скромні. Чисельність великих тварин, в свою чергу, зменшується через браконьєрство або надмірно великий вилов або відстріл.
Раніше вчені заявили про те, що великим тваринам загрожує вимирання до 2100 року. Вчені внесли в тривожний список чорного носорога, бенгальського тигра і інших представників фауни, яких вже сьогодні практично неможливо зустріти в природі.