UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли про аномалії мозку у тих, хто перехворів COVID-19

У деяких пацієнтів фіксують зміни психічного стану.

Американські вчені вивчили результати енцефалограм пацієнтів, які перехворіли COVID-19, і виявили на багатьох з них патології мозку. Як зазначає «Популярная механика», серед безлічі симптомів захворювання неврологічні ефекти, з якими стикаються багато пацієнтів, вважаються найзагадковішими.

Одним з перших незвичайних симптомів COVID-19 стала раптова втрата нюху і смаку. Медики також описували випадки судом, інсульту і розвиток набряку мозку. Деякі пацієнти, які заразилися коронавірусом, також відчувають сплутаність свідомості, марення, запаморочення і труднощі з концентрацією уваги.

Протягом декількох місяців лікарі намагалися зрозуміти, як загадковий вірус впливає на мозок людини, але так і не змогли до кінця пояснити механізм його впливу. Щоб узагальнити великий обсяг розрізнених даних, два невролога провели огляд досліджень, які вивчають, як COVID-19 порушує патерни нормальної функції мозку.

Основну увагу дослідники зосередили на аналізі електроенцефалограм, які реєструють електричну активність в різних частинах мозку, зазвичай за допомогою електродів, поміщених на шкіру голови.

Серед 420 пацієнтів, у яких лікарі знайшли підстави для проведення ЕЕГ, найбільш частою причиною була зміна психічного стану: приблизно дві третини пацієнтів відчували делірій, кому або сплутаність свідомості. Приблизно 30% пацієнтів пережили напад, схожий на припадок. У деяких пацієнтів спостерігалися проблеми з мовою, у інших фіксували раптову зупинку серця, яка могла порушити приплив крові до мозку.

Сканування ЕЕГ пацієнтів показало цілий спектр аномалій мозкової активності, включаючи деякі ритмічні патерни і епілептичні сплески активності. Найчастішою аномалією було т.зв. «дифузне уповільнення», тобто загальне уповільнення мозкових хвиль, що вказує на загальну дисфункцію мозкової діяльності.

Однією з причин цього може бути широко поширене запалення, оскільки організм підсилює свою імунну відповідь. Ще одна можлива причина - зниження припливу крові до мозку, якщо серце і легені слабкі.

Третина всіх відхилень була знайдена в лобній долі, частині мозку, яка відповідає за логічне мислення і прийняття рішень. Лобова доля також допомагає регулювати емоції, контролювати поведінку, а також впливає на навчання і концентрацію.

«Багато людей думають, що вони захворіють, одужають і все повернеться в норму. Однак наші результати говорять про те, що у пацієнтів можуть виникати і довгострокові проблеми. Раніше ми про це лише підозрювали, а тепер ми знаходимо все більше доказів, що підтверджують теорію», - пишуть медики в своєму дослідженні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: У Франції через коронавірус знову планують ввести комендантську годину

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, виступаючи на пресконференції 17 вересня, заявив, що ситуація з поширенням коронавірусу вийшла з-під контролю і набуває катастрофічних масштабів.

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Ухань був зафіксований 12 грудня. Вчені повідомили, що джерело захворювання знаходився на місцевому ринку морепродуктів. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.