UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли, яку спеку може витримати тіло людини

Критична межа знаходиться нижче, ніж вважалося.

Вчені з Університету Пенсільванії вирішили з'ясувати, яку максимальну спеку може витримати тіло людини, не знижуючи нормальної щоденної активності. Результат показав, що критична характеристика знаходиться нижче, ніж раніше передбачалося, повідомляє Science Alert.

Вчені зазначають, що показники спеки виходять далеко за межі цифр на термометрі. Важливим є також рівень вологості. І поєднання цих двох факторів може бути набагато небезпечнішим, ніж вважалося раніше. Вплив же спеки на організм людини та верхню межу, яку він може витримати, цікавлять вчених у міру зростання середніх глобальних температур та збільшення частоти поєднань високих температур та вологості, які називають «температурою за вологим термометром».

Читайте також: У Південній Азії - рекордна спека: проблем може бути більше, ніж від COVID-19

За словами авторів роботи, люди часто апелюють до дослідження 2010 року, яке показувало, що температура 35 градусів Цельсія при 100% вологості та 46 градусів при вологості 50% є межею, за якою тіло людини вже не здатне охолоджувати само себе, випаровуючи піт, підтримуючи стабільну внутрішню температуру

Але нещодавно цю межу випробували на людях у лабораторних умовах. І результати такого тестування показали ще більш лякаючіший результат.

В експерименті брали участь молоді та здорові чоловіки та жінки. Кожен з добровольців проковтнув невелику телеметричну пігулку, яка вимірювала внутрішню температуру тіла. Після цього їх поміщали в кліматичну камеру, де вони рухалися рівно настільки, щоб імітувати повсякденну діяльність людини: приготування або прийом їжі. Вчені ж повільно підвищували то температуру, то вологість у кімнаті, стежачи за тим, коли внутрішня температура тіла почне зростати.

Поєднання температури та вологості, при якому зростає внутрішня температура тіла людини, називається «критичною межею навколишнього середовища». Нижче цієї межі тіло здатне підтримувати відносно стабільну внутрішню температуру, коли він перевищений, температура постійно підвищується, а з нею і ризики розвитку захворювань, пов'язаних зі спекою.

Коли тіло перегрівається, серцю доводиться працювати швидше, щоб перекачувати кров у шкірі, а виділення поту зменшує кількість рідини в організмі. У найважчому випадку тривала дія спеки може призвести до теплового удару, який вимагає негайного охолодження тіла та лікування.

Експеримент показав, що критична межа навколишнього середовища лежить нижче за 35 градусів Цельсія. Насправді, при 100% вологості критичною є температура 31 градус Цельсія, а при 60% - 38 градусів Цельсія.

Вчені відзначають, що нинішні хвилі спеки досягають або навіть перевищують значення температур. Але критичною така температура є за високої вологості. У сухих умовах піт випаровується, дозволяючи організму охолоджувати себе. Але кількість поту, який може виділяти організм, обмежена.

Крім того, дослідники зазначають, що наведені показники температур є саме критичними, але навіть нижчі температури та вологість можуть спричинити надмірне навантаження на серце та інші системи організму.

Надалі дослідники хочуть перевірити вплив температури та вологості на людей похилого віку, оскільки саме на людей старше 65 років припадає 80-90% жертв аномальної спеки.

Вчені також підкреслюють, що в спеку особливо важливо вживати достатню кількість рідини і знаходити місця, де хоча б ненадовго можна охолонути.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!