Вчені з Університету Оклахоми вивчили останки знатного чоловіка на ім'я Айпах Ваал, який був похований 1300 років тому, і змогли з'ясувати, як жила знать древніх майя. За їхніми словами, життя знатних людей цієї цивілізації було не таким вже й райдужним і, можливо, вони недоїдали, повідомляє Naked science.
Відомо, що Айпах Ваал був дипломатом ( «лакама» або «посол, який несе прапор»). Він допоміг укласти союз між двома могутніми династіями древніх майя в 726 році до нашої ери, який пізніше розпався.
Тепер же вчені вивчили кістки посла і з'ясували, що його життя було не таким райдужним, як могло здатися. На момент смерті чоловікові було 35-50 років. Аналіз показав, що Айпах Ваал був похований приблизно в 726 році до нашої ери поруч зі сходами, які вели на церемоніальну платформу, де проводили якісь видовищні ритуали.
Верхні зуби покійного - від лівого до правого ікла - просвердлили, щоб вони могли утримувати декоративні імплантати з піриту і нефриту. Ці матеріали були цінними для майя, і носити їх могли тільки певні люди. Діти знаті проходили цю болючу процедуру під час обрядів ініціації. Вчені припускають, що Айпах Ваал міг отримати цю «прикрасу», коли успадкував титул свого батька.
Череп чоловіка був приплюснутий, що свідчить про модифікації. Деформація сталася в дитячому віці за допомогою якогось плоского предмета, який, ймовірно, прив'язали до голови дитини на тривалий час. Руки посла були вражені періоститом (запалення окістя), який був викликаний бактеріальними інфекціями, цингою або рахітом.
З боків черепа вчені виявили пористі губчасті області, які свідчать про те, що чоловік страждав гіперостозом - патологічним збільшенням вмісту кісткової речовини в незміненій кістковій тканині. Це захворювання є реакцією на нестачу харчування або ж симптомом хронічної інфекції, пухлинної хвороби і так далі. Подібні захворювання зустрічаються і в інших похованнях майя.
Крім того, Айпах Ваал страждав від артриту рук і ніг, вчені виявили також залікований перелом правої гомілки. За словами вчених, високе положення посла не захистило його від недоїдання і хвороб.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Університету Цинциннаті з'ясували, чому жителі покинули стародавнє місто майя Тікаль. За їхніми словами, розташування міста було не дуже вдалим з точки зору водопостачання, тому його мешканці покладалися тільки на дощову воду.