UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли, де може ховатися вода на Місяці

Шорсткості на супутнику Землі створюють тіні, в яких і міститься вода.

Вчені NASA провели дослідження, яке показало, що «шорсткості» на Місяці створюють тіні, в яких може «ховатися» водний лід. Більш того, існування таких тіней дозволяє воді рухатися протягом дня, повідомляє Science alert.

Незважаючи на те, що Місяць здається абсолютно сухим, космічні апарати вказують на те, що на його поверхні може існувати водяний лід. Але вчені не цілком розуміють, як це можливо. Тут немає атмосфери, яка могла б регулювати температури протягом дня, тому поверхня Місяця нагрівається достатньо для того, щоб закип'ятити воду. Якщо якась кількість води замерзне і перетвориться на лід вночі, коли температура опускається до -150 градусів Цельсія, вона все одно випарується через нагрівання поверхні супутника Землі.

Але деякі дослідження показують, що вода зберігається і на денній стороні Місяця, якимось чином уникаючи випаровування.

«Більше 10 років тому космічні апарати зафіксували можливу присутність води денній стороні Місяця, потім це було підтверджено за допомогою обсерваторії SOFIA в 2020 році. Ці спостереження були, на перший погляд, спірними: вода не може існувати в таких суворих умовах. Це ставить під сумнів наше розуміння місячної поверхні і піднімає питання про те, як леткі сполуки, такі як водний лід, можуть існувати на безповітряних тілах», - заявив один з дослідників Бйорн Девідссон.

Насправді це не є проблемою, якщо припустити, що вода «замкнена» в каменях або склі, створеному ударами метеоритів. Але дослідження 2009 року показало, що кількість води змінюється в залежності від часу доби. У найспекотніший час її менше, але після полудня, коли Місяць починає остигати, її кількість збільшується. Це говорить про те, що принаймні частина води може вільно переміщатися: закипати протягом дня, а потім знову замерзати.

У новому дослідженні Девідссон і Сона Хоссейні провели моделювання, в якому зробили поверхню Місяця не плоскою, а «рихлою». Для цього вони використовували дані Аполлонів, які допомогли їм відтворити кратери і валуни.

Моделювання показало, що шорсткості створюють тіні, які дозволяють воді «ховатися» і рухатися протягом дня, коли поверхня Місяця нагрівається і остигає.

«Іній набагато більш рухливий, ніж «захоплена» вода. Тому ця модель надає нове пояснення того, як вода може рухатися між поверхнею і тонкою місячною атмосферою», - зазначив Девідссон.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Астронавт ESA зробив знімки Місяця з борту МКС

Раніше вчені заявили про те, що вода на Місяці може мати земне походження. За їхніми словами, вона могла з'явитися на супутнику нашої планети завдяки дії «земного вітру» - потоку частинок, які були викинуті магнітосферою планети.