UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розповіли, чи змогли б люди вижити в умовах планети Арракіс з «Дюни»

Більша частина планети насправді виявилася придатною для життя.

Вчені з Університетів Брістоля і Шеффілда вирішили перевірити, чи змогли б люди вижити в умовах планети Арракіс, яку описав Френк Герберт у своєму романі «Дюна», а нещодавно візуалізував Дені Вільньов у однойменному фільмі. Для цього дослідники провели моделювання клімату цієї планети, повідомляє Science alert.

Арракіс – це пустельна планета. Як зазначають вчені, Герберт описав її настільки докладно, що її дуже легко уявити. Тому вони запитали себе, якби така планета справді існувала, якою б вона була.

Для цього дослідники змоделювали клімат Арракісу. Вони хотіли дізнатися, чи фізика та умови довкілля цього світу відповідатимуть реальним кліматичним моделям. Виявилося, що Герберт описав світ, який справді міг би бути населеним, хоч і негостинним.

Як проходило моделювання клімату

Для початку вчені використали модель, яка найчастіше використовується для прогнозування погоди та клімату на Землі. Для того, щоб скористатися нею, необхідно однозначно вирішити, яким законам фізики слідує світ, а потім ввести всі дані, від висоти гір і сили сонця до складу атмосфери.

Вчені вирішили припустити, що на Арракісі діють ті ж фізичні закони, що і на Землі. Потім у модель внесли основні дані про Арракіс, які були описані у книзі: топографію планети, а також форму її орбіти, яка може впливати на клімат. Нарешті, дослідники внесли в модель дані про атмосферу планети, яка схожа на земну, але в ній спостерігається менша концентрація вуглекислого газу.

Найбільша відмінність полягала у концентрації озону. На Землі концентрація озону у нижніх шарах атмосфери становить лише 0.000001%, але на Арракісі – 0,5%. Це важливо, оскільки озон приблизно в 65 разів ефективніший у нагріванні атмосфери, ніж вуглекислий газ за 20-річний період.

Читайте також: Творці «Дюни» анонсували продовження фільму

Яким міг би бути клімат Арракіса

Книги і фільм описують планету з сонцем, що обпалює, і пустелею з каменю і піску. Але при наближенні до полярних регіонів, міста Арракін і Картаг, клімат змінюється і стає більш гостинним.

Але моделювання вчених показує трохи іншу картину. Найтепліші регіони Арракіса – тропіки, температура тут у найтепліші місяці сягає 45 градусів Цельсія, а найхолодніші не опускається нижче 15 градусів.

Найбільш екстремальні температури спостерігаються у середніх широтах та на полюсах. Влітку температура піску тут піднімається до 70 градусів за Цельсієм, а взимку температури опускаються до -45 градусів за Цельсієм у середніх широтах і до -70 градусів на полюсах. Це відбувається тому, що в полярних регіонах Арракіса спостерігаються висока хмарність і вологість, що сприяє нагріванню клімату, оскільки водяна пара є парниковим газом.

У книзі йдеться про те, що на Арракісі немає дощів. Модель вчених показує, що невеликі опади все-таки спостерігаються влітку та восени, але обмежуються лише високими широтами і лише горами чи плато. У тропіках та полярних регіонах може спостерігатися невелика хмарність.

У книзі також згадується, що на північному полюсі є полярні льоди. Моделювання вчених показує, що літні температури настільки високі, що можуть розтопити будь-які поклади льоду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Чи зможуть люди вижити на такій планеті

Вчені припустили, що персонажі «Дюни» мають таку ж толерантність до тепла, як і люди. У такому разі, на відміну від фільму та книги, найбільш придатним регіоном для життя є тропіки. Оскільки там низька вологість, температури за вологим термометром – показник придатності для життя, що поєднує температуру та вологість, – ніколи не будуть надто високими.

Середні широти, в яких проживає найбільша кількість людей на Арракісі, є найнебезпечнішими з точки зору спеки. У низинах середня температура часто перевищує 50-60 градусів за Цельсієм, а максимальні денні температури ще вищі. Такі умови є смертельними для людини.

Міста Арракіт і Картаг страждатимуть від спеки та холоду. Їх можна назвати екстремальною версією земного Сибіру, з надзвичайно спекотним літом і дуже холодною зимою.