Вчені з Університетського коледжу Лондона визначили точне місце походження внутрішніх каменів, з яких був побудований Стоунхендж. Виявилося, що будівельний матеріал здобували в копальнях, розташованих на відстані 230 кілометрів від Еймсбері, повідомляє Naked science.
Блакитні внутрішні камені Стоунхенджа чужорідні по відношенню до території монумента, суперечки про їхнє походження ведуться вченими протягом століття. У ході нового дослідження вчені виявили зв'язок між брилами і копальнями, що знаходяться біля пагорбів Преселі в Західному Уельсі.
Дослідники і раніше знали, що блакитні камені були доставлені з Уельсу, але тепер вони порівняли їхню будову з оголеними породами Крейг Рос-і-фелін і Карн Годог. Це дозволило визначити місце походження каменів без всяких сумнівів.
Разом з тим, те, яким чином древні люди транспортували ці камені, все ще залишається загадкою. За однією з теорій вони могли погрузити камені на дерев'яні сани, що полегшило б їхнє перевезення. На користь цієї версії свідчить виявлення рукотворних кам'яних платформ поруч з одним з рудників. Крім того, дослідники припускали, що камені могли перевозити по воді, але наземний шлях транспортування є більш коротким і прямим.
"Що дійсно цікаво у відкритті, так це те, що ми ще на крок наблизилися до розкриття таємниці Стоунхенджа. Будь-який інший неолітичний пам'ятник Європи був побудований з мегалітів, які перемістили не більш ніж на 16 кілометрів. Зараз ми намагаємося зрозуміти, що ж такого важливого було в пагорбах Преселі п'ять тисяч років тому", - заявив один з учених Майк Паркер Пірсон.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили схожий на Стоунхендж пам'ятник, вік якого датується 2700-2500 роками до н. е. Монументальна споруда з майже 100 каменів, заввишки до 4,5 метрів, що стоять півколом, була виявлена за допомогою георадара на глибині близько метра в районі Даррінгтон-уоллс, який раніше не був досліджений.