UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розкрили таємницю загадкових «куль» біля берегів Норвегії

У бульбашках знайшли ембріони кальмарів.

Кілька років тому дайвери, які досліджували західне узбережжя Норвегії, виявили об'єкт, походження якого вони не могли пояснити: величезну, схожу на желе кулю шириною близько метра. Вона знаходилася між дном і поверхнею, а по її центру розташовувалася темна смуга. В іншому ж куля була напівпрозорою і нічим іншим не виділялася, повідомляє Live science.

З 1985 року надійшли повідомлення про приблизно 100 подібних куль, знайдених неподалік від Норвегіі і в Середземному морі. Але, незважаючи на це, вчені так і не могли з точністю сказати, що ж це таке. Тепер же за допомогою аналізу ДНК дослідники змогли знайти відповідь на це питання. Виявилося, що це частини кладок яєць кальмарів Illex coindetii.

За словами вчених, кожна така куля може містити сотні і тисячі яєць, поміщених в бульбашку зі слизу. Цікаво те, що вчені знають про існування I. coindetii більше 180 років, але їм вперше вдалося виявити кладку їх яєць в дикій природі.

Вчені також змогли розглянути, що ж відбувається всередині таких бульбашок, і виявили ембріони кальмарів на чотирьох стадіях розвитку. Виявилося також, що в міру розвитку ембріонів сфера змінює свою консистенцію від твердої і прозорої до каламутної і м'якої.

Кальмари I. coindetii належать до групи Ommastrephidae. Коли перші кулі, знайдені біля узбережжя Норвегії, стали сенсацією в світових ЗМІ кілька років тому, деякі дослідники припустили, що це можуть бути яйця Ommastrephidae. Але без аналізу ДНК робити будь-які висновки було рано.

Тому вчені запустили кампанію, в рамках якої попросили дайверів зібрати зразки тканин куль, які їм зустрічаються. В результаті в 2019 році дайвери доставили дослідникам зразки тканини чотирьох куль, які вони зібрали в пластикові пляшки. Ці зразки містили в собі як стінки самих куль, так і ембріони кальмарів на різних стадіях розвитку. Аналіз ДНК підтвердив, що всі чотири зразки містять тканини I. coindetii.

Разом з тим, вчені зазначають, що без аналізу ДНК всіх 100 виявлених сфер вони не зможуть з упевненістю стверджувати, що всі вони містять в собі яйця кальмарів. Але, оскільки всі кулі були схожі розмірами і формою, цілком ймовірно, що вони є кладкою яєць I. coindetii.

Чорна смуга, яка розташовувалася по центру сфер, на думку вчених, може бути чорнилом, яке виділяється при заплідненні яєць. Кулі з чорнилом і без можуть перебувати на різних стадіях розвитку. Так, куля з чорнилом була виролблена нещодавно, а ті, в яких чорнила немає, - більш «старі». І куля, і чорнило починають розпадатися в міру розвитку зародків.

Смуга також може бути механізмом захисту, імітуючи велику рибу, що має відлякати від сфери потенційних хижаків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Ringvold, H., Taite, M., Allcock, AL et al

Раніше вчені з'ясували, що восьминоги не тільки відчувають біль, але і запам'ятовують його джерело, уникаючи його в майбутньому. Результати дослідження вчених свідчать про те, що мозок восьминогів досить складний, щоб сприймати біль на фізичному і психологічному рівні.