UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розкрили таємницю полярних сяйв Юпітера

Полярні сяйва газового гіганта залишалися таємницею для дослідників протягом 40 років.

Група вчених заявила про те, що їй вдалося розкрити таємницю полярних сяйв Юпітера. Як повідомляє Science alert, це явище відкрили всього 40 років тому і відтоді пояснити його походження вченим не вдавалося.

Полярні сяйва спостерігаються не тільки на Землі. Найпотужніші такі явища присутні на Юпітері і постійно циркулюють на обох його полюсах. Але побачити їх неозброєним оком неможливо. Їх відкрили 40 років тому і відтоді вчені намагалися пояснити механізм їхнього походження.

Тепер же, на думку дослідників, їм це вдалося. Група під керівництвом Чжунхуа Яо з Китайської академії наук об'єднала дані, отримані станцією «Юнона» і рентгенівською обсерваторією XMM-Newton. В результаті вони зв'язали полярні сяйва Юпітера з вібраціями в силових лініях магнітного поля. Ці коливання генерують хвилі в плазмі, які поширюються уздовж силових ліній магнітного поля Юпітера, періодично примушуючи важкі іони обсипатися дощем і стикатися з атмосферою планети, вивільняючи енергію у вигляді рентгенівських променів.

«Ми спостерігали рентгенівські сяйва на Юпітері протягом чотирьох десятків років, але ми не знали, як він це робить. Ми знали тільки, що це відбувається, коли іони врізаються в атмосферу планети. Тепер же ми знаємо, що ці іони переносяться хвилями плазми - пояснення, яке не пропонували раніше, навіть не дивлячись на те, що аналогічний процес відбувається на Землі. Тобто, це може бути універсальний феномен, який присутній у багатьох різних середовищах в космосі», - заявив Вільям Данн з Університетського коледжу Лондона.

На Землі полярні сяйва продукують частинки, які виходять від Сонця. Вони стикаються з магнітним полем Землі, в результаті чого протони й електрони відправляються уздовж силових ліній магнітного поля до полюсів, де вони падають на верхні шари атмосфери планети і стикаються з її молекулами. Іонізація цих молекул і викликає сяйва.

Разом з тим, це явище на Юпітері дещо відрізняється. Так, сяйва є постійними. Це відбувається тому, що заряджені частинки виходять не від Сонця, а від супутника Юпітера Іо - найбільш вулканічно активного тіла в Сонячній системі. Іо постійно викидає двоокис сірки, який негайно видаляється через складну гравітаційну взаємодію з планетою, іонізується і утворює плазмовий тор (фігура в формі бублика) навколо Юпітера.

Крім того, існують і рентгенівські імпульси. Щоб зрозуміти, як вони генеруються, вчені провели симуляцію, використовуючи дані «Юнони» і XMM-Newton, отримані 16-17 липня 2016 року. За цей час Юпітер викидав рентгенівські спалахи кожні 27 хвилин.

На думку вчених, стиснення магнітного поля планети створює хвилі іонів кисню і сірки, які спиралеподібно рухаються уздовж ліній магнітного поля до полюсів, де вони проливаються дощем, стикаючись з атмосферою і генеруючи спалахи рентгенівського випромінювання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Ці хвилі називаються електромагнітними іонними циклотронними (або EMIC) хвилями, і вони також пов'язані з мерехтливими полярними сяйвами і на Землі.

Разом з тим, на даний момент неясно, що ж викликає стиснення магнітного поля. Але, як би там не було, відкриття вчених свідчить, що полярні сяйва на Землі і Юпітері, дуже різних світах, викликають схожі процеси. Ймовірно, таке явище поширене в Сонячній системі і за її межами.

Читайте також: Астрономи припустили існування підводних вулканів на супутнику Юпітера

Раніше астрономи заявили про те, що їм вдалося розібратися в природі загадкових шестикутних вихорів на полюсах Юпітера. Виявилося, що стабільність шторму в основному залежить від «захисту» - антіціклоніческого кільця навколо кожного циклону.