UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені пропонують відправити на Марс штучного "альбатроса"

Незвичайний літальний засіб може розкрити секрети Червоної планети.

Інженери з NASA та Університету Арізони взялися за розробку нового літального апарату, який відправлять на Марс. Пристрій, який нагадуватиме альбатроса, може допомогти дослідникам розкрити таємниці Червоної планети, повідомляє Forbes.

Маленький гелікоптер Ingenuity, який NASA відправило на Марс у 2020 році, став неймовірним успіхом. За час перебування на Червоній планеті він уже встиг здійснити 27 польотів, роблячи знімки поверхні Марса.

Читайте також: Галька пошкодила датчик вітру марсохода Perseverance

Незважаючи на те, що Ingenuity може зробити те, чого не може марсохід, він має свої обмеження. Він дуже маленький з крихітною батареєю, що означає, що він може злетіти лише на три хвилини та подолати лише 12 метрів.

Тому вчені вирішили розробити щось, що краще підійде для подальших досліджень – планер, схожий на альбатроса. На поверхні Марса знаходиться кілька роверів, але в орбіті – кілька станцій. Але проміжний шар залишається непокритим, через що вчені не мають доступу до масштабного набору даних про клімат, а також геологічні особливості, вулкани та каньйони.

«Саме тут відбуваються всі обміни між поверхнею та атмосферою, тут пил збирається та відправляється в атмосферу, змішуються гази та відбувається модуляція великомасштабних вітрів гірничо-долинними потоками. У нас просто мало даних про все це», - заявив Александр Клінг, науковий співробітник Центру моделювання клімату Марса NASA.

Він та його колеги зайнялися розробкою концепції легкого, недорогого планера з вітровою тягою. За задумом, пристрій нагадуватиме альбатроса з розмахом крил близько трьох метрів і вагою близько п'яти кілограмів. Він буде літати над поверхнею Марса протягом декількох днів, використовуючи тільки енергію вітру.

На борту апарата буде встановлено датчики польоту, температури та газу, а також камери. Вчені хочуть відправити кілька таких «альбатросів» на Марс як демонстраційну модель. Можливо, їх доставлять за допомогою невеликих кубсатів, які вони будуть поміщені в складеному стані, а потім розгорнуться.

Раніше NASA наділило марсохід Perseverance здатністю самостійно вибирати цілі для збирання зразків, що має прискорити розвиток науки на Марсі. Без прямої вказівки з Землі ровер «вистрілив» по двома цілям за допомогою свого інструменту SuperCam.