UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені пояснили загадкове явище над Антарктикою

У вищих шарах атмосфери над Антарктикою з'являються гравітаційні хвилі.

Вчені з Університету Колорадо в Буолдері запропонували пояснення загадкових атмосферних гравітаційних хвиль, які вперше були зафіксовані у вищих шарах атмосфери над Антарктикою два роки тому. Як повідомляє EurekAlert!, відкриття дослідників дозволить краще зрозуміти зв'язок між шарами атмосфери Землі.

Два роки тому вчені виявили гравітаційні хвилі, які виникали у верхніх шарах атмосфери з періодом 3-10 годин. Довжина цих хвиль досягає двох тисяч кілометрів. Пізніше вчені виявили ще один різновид антарктичних гравітаційних хвиль, які виникають у стратосфері, довжиною в 400 кілометрів.

Тепер же дослідники запропонували можливі пояснення цього феномену. Одне з них полягає в тому, що коли стратосферні хвилі руйнуються, енергія від них передається в більш високі шари атмосфери, де і виникають гігантські гравітаційні коливання. Друге пояснення припускає існування полярного вихору – стійкої атмосферної структури над Південним полюсом.

Раніше українські вчені заявили про те, що антарктична озонова діра збільшує стіну, яка захищає Антарктику від повітря з теплих широт. Її зникнення може призвести до того, що потепління в Антарктиді буде йти ще більш швидкими темпами.