UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені пояснили виникнення галюцинацій у людини

Галюцинації бувають і у психічно здорових людей, впевнені дослідники.

Учені з Великобританії вважають, що галюцинації у людини виникають через посилення нормальної особливості роботи мозку - при оцінці того, що відбувається спиратися на вже наявну інформацію і прогнози. Стаття дослідників опублікована в журналі Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS).

Людський мозок має сильні здібності "добудовувати" картину подій, спираючись на неповну і неоднозначну інформацію. Наприклад, при вході в темну кімнату людина легко здогадається, темна пляма, що швидко пролетіла за далеким диваном - це його кішка.

Однак побічним ефектом "прогнозування" мозку є схильність бачити речі, які в реальності не існують, тобто галюцинації. Вчені вважають, що такого роду спотворене сприйняття притаманне не тільки психічно хворим людям - майже всі чули або бачили щось ілюзорне.

Дослідники працювали з 18 пацієнтами психіатрів, у яких були діагностовані ранні ознаки психозу. Їм і 16 здоровим добровольцям показали кілька чорно-білих картинок із зображенням незрозумілих об'єктів. Учасників експерименту запитували, на яких малюнках можна побачити силует людини. Потім добровольцям показали кольорові зображення, на основі яких були побудовані чорно-білі картинки.

Вчені вирішили, що схильні до психозів і галюцинацій люди повинні краще використовувати дану інформацію, так як галюцинації виникають з гіпертрофованою схильності поширювати на реальність раніше сформовані уявлення.

Ця гіпотеза повністю підтвердилася: пацієнти зі схильністю до психозу краще використовували додаткову інформацію (кольорові знімки) і швидше визначали силуети людини на чорно-білих зображеннях.

"Поява ключових симптомів психічного захворювання можна зрозуміти як зрушення в рівновазі нормальних функцій мозку. Ще більш важливо, що такі симптоми і відчуття вказують не на "зламаний" мозок, а мозок, який намагається - самим природним чином - осмислити неоднозначні дані", - сказав один з авторів дослідження Нареш Субраманьям.

Раніше повідомлялося про те, що вченим вдалося виростити людський мозок у лабораторії. Отриманий органоїд за розмірами нагадує горошину, але структурно і функціонально практично ідентичний мозку п'ятитижневого людського плоду. Від нього відходить зародковий спинний мозок і око.