Вчені знайшли пояснення гравітаційної аномалії в Індійському океані, яка спостерігається біля Шрі-Ланки. Про свої висновки дослідники повідомили в журналі Geophysical Research Letters.
На знімках з космосу Земля виглядає майже ідеально круглою. На ділі планета сповнена нерівностей, гірських хребтів і глибоких западин, покрита десь товстими континентальними тектонічними плитами, а десь – набагато більш тонкими океанічними.
Все це створює нерівномірність розподілу маси в літосфері Землі, і якби вона не була покрита водою, не оберталася, якщо б в океані не було ні течій, ані хвиль, то товщина водного шару в різних областях була б різною, причому максимальна різниця між найбільш високими і низькими ділянками наближалася б до 200 метрів. Цей умовний "рівень моря" утворює форму геоїда, який дає більш точне уявлення про форму планети, ніж ідеальна сфера, видима з навколоземної орбіти.
Однією з найбільш помітних деталей при цьому виявиться Зниження геоїда в Індійському океані, з його найглибшою точкою на рівні -106 метрів, розташованої на південь від Шрі-Ланки. Пояснення дефіциту маси, який створює цю аномалію, залишається однією з найбільш цікавих проблем сучасної геофізики.
Тепер же вчені змоделювали конвективні потоки земної мантії – потужних течій, в ході яких більш гарячий і легкий матеріал піднімається до поверхні, а щільний і холодний опускається вниз. Аномалію IOGL при цьому вдалося зв'язати з надлишком менш щільної і легкої речовини.
Цей надлишок пов'язаний з тим, що Індія, досить швидко віддаляючись від Африки, направляє частину мантійних потоків від цієї величезної провінції на схід. Вони доходять якраз до центру аномалії в Індійському океані.
Раніше міжнародна група геологів з'ясувала, що тверде металеве ядро всередині Землі утворилося 1-1,5 млрд років тому. Також учені змогли визначити швидкість росту земного ядра: за рік його радіус збільшується приблизно на 1 мм.