UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені повідомили про можливе відкриття другого бозона Хіггса

Фізика може вийти за межі Стандартної моделі.

Вчені на Великому адронному колайдері (ВАК) виявили розпад на два гамма-фотона частинки масою близько 700 гігаелектронвольт. Відкриття фізиків може вказувати на існування другого бозона Хіггса, який передбачений суперсиметричних розширеннями Стандартної моделі (СМ).

Розпад частинки одночасно виявили колаборації CMS (Compact Мюона Solenoid) і ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS). Статистична значимість даного відкриття дорівнює трьом стандартним відхиленням (тобто ймовірність помилки дорівнює приблизно 0,2%). У фізиці елементарних частинок відкриття вважається зробленим, якщо статистична значимість дорівнює п'яти стандартних відхилень (тобто ймовірність помилки дорівнює приблизно 0,00005%).

Підтвердження інформації фізиків з CMS і ATLAS може означати наявність у природі скалярної частинки масою близько 700 гігаелектронвольт і вихід вчених за межі СМ. Сучасні теорії, наприклад, мінімальна суперсимметричная СМ (МССМ), передбачають існування даних частинок. Їхню роль відіграють додаткові бозони Хіггса (крім вже відкритого в 2012 році бозона масою близько 125 гігаелектронвольта).

ВАК побудований на 100-метровій глибині під кордоном Франції і Швейцарії, поблизу Женеви. Він являє собою 27-кілометровий кільцевий тунель, в якому встановлено прискорювач заряджених частинок у вигляді гігантської труби.

ВАК розганяє найменші частинки - протони, до швидкості, близької до світлової, в результаті чого стане зрозуміло, які обсяги енергії виділяються при зіткненні частинок на рекордній швидкості. Експеримент покликаний наблизити людство до відповіді, як було створено Всесвіт.

У липні 2012 року вчені ЦЕРН заявили, що їм вдалося виявити нову субатомарную частку - можливий "бозон Хіггса" або "частку Бога", яка, відповідно до стандартної моделі фізики, створила Всесвіт.

Великий адронний колайдер був закритий на ремонт у 2013 році. За 2 роки фахівці мали модернізувати установку і підготувати її до роботи на більш високих енергіях.