UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені пов'язали забруднення повітря з підвищеним ризиком розвитку грипу і пневмонії у дітей

Підвищений вміст дрібнодисперсних часток в повітрі сприяє розвитку інфекцій дихальних шляхів.

Американські вчені заявили про те, що навіть короткочасне підвищення вмісту дрібнодисперсних часток в повітрі збільшує ризик розвитку інфекційних захворювань дихальних шляхів - грипу, бронхіту, пневмонії, коклюшу у дітей, повідомляє Naked science.

У ході дослідження вчені вивчили дані про рівень забруднення повітря в регіоні Уосатч-Фронт в штаті Юта: там проживає близько 80% населення штату. Вчені розглянули дані про погодні умови та забруднення атмосфери в Уосатч-Фронт з 1999 по 2016 рік. Потім поєднали їх з інформацією про звернення до місцевих лікарень і поставлені діагнози. Всього за вивчений період гострі інфекції дихальних шляхів виявили у 146 397 пацієнтів, більшість з них - діти до двох років.

У результаті було встановлено, що за різким підйомом рівня забруднення стабільно йшов спалах інфекцій дихальних шляхів. Він починався в перший тиждень після піку забруднення і досягав максимуму через три тижні. Дослідники підрахували, що зі збільшенням концентрації PM2.5 (дрібнодисперсних часток) на 10 мкг/м3 ризик розвитку хвороб зростає на 15-32% в залежності від віку.

На думку дослідників, це могло бути пов'язано з тим, що при отриманні інформації про забрудненнях люди більше часу проводили в закритих приміщеннях, не провітрюючи їх, що може прискорити темп розвитку захворювання. Разом з тим, ймовірно також те, що дрібнодисперсні частки роблять організм більш сприйнятливим до захворювань.

Раніше повідомлялося про те, що в печерах Іспанії та Гібралтару вчені виявили найдавніше забруднення навколишнього середовища, викликане діяльністю людини. У печерах були виявлені виходи на поверхню важких металів: міді, свинцю, цинку і нікелю, датовані початком кам'яної доби. Причиною викидів стали багаття, які розпалювали доісторичні людьми в печерах, гар і попіл від них.