UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені пов'язали ризик смерті від грипу з роком народження людини

Рік народження впливає на штам грипу А, з яким людина зіткнулася вперше.

Рік народження людини впливає на ризик смерті від грипу

Рік народження людини впливає на ризик смерті від грипу

Вчені заявили про те, що ймовірність захворіти важкою формою і померти від пташиного грипу пов'язана з роком народження людини і, отже, штаму грипу А, з яким вона зіткнулася вперше. Висновки дослідників опубліковані в журналі Science.

Вірус грипу типу А володіє найбільш високою мінливістю серед усіх збудників грипу, через що виробити до нього постійний імунітет неможливо. Ця мінливість обумовлена частими мутаціями двох його поверхневих глікопротеїнів: гемаглютиніну (позначається H) і нейрамінідази (позначається N).

Під час спалахів різних штамів інфекції спостерігався нерівномірний розподіл випадків захворювання за віком пацієнтів. При цьому ряд недавніх експериментів показав, що контакт з вірусною нейрамінідазою певної групи може забезпечити деяку ступінь імунітету до інших її різновидів, що входять в ту ж групу.

Виходячи з цього дослідники побудували статистичну модель захворювання пташиним грипом та смертності від нього в залежності від року народження і штаму грипу в цьому році. Моделювання показало чітку кореляцію між роком народження (а отже, і штамом вірусу, з яким людина з найбільшою ймовірністю зіткнувся вперше) і ризиком важкого перебігу певного типу пташиного грипу і смерті від нього. Так, ризик тяжкої інфекції H5N1 був різко знижений у людей, що народилися до 1968 року (коли по черзі переважали віруси H1N1 і H2N2) і помірно знижений у народжених з 1977 року (коли вірус H1N1 посідав вагоме місце в структурі захворюваності). У випадку грипу H7N9 подібна закономірність простежувалася для людей, що народилися після 1968 року, починаючи з якого провідна роль у захворюваності належить штаму H3N2, чия гемагглютиназа належить до тієї ж групи. Причому зниження ризику важкого перебігу хвороби знижувалося приблизно на 75%, а смерті - приблизно на 80%.

На думку дослідників, запропонована ними модель дозволить передбачити важкість епідемії грипу у різних вікових групах і прийдешні пандемії інфекції.

За даними МОЗ, в зимовому сезоні 2015-2016 років в Україні грипом перехворіло 3,8 млн осіб, або 9,9% населення. Епідемія грипу тривала чотири тижні (в січні-лютому) і забрала життя 329 осіб.

Головний лікар Українського центру з контролю і моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров'я Любов Некрасова в інтерв'ю ZN.UA повідомила, що 40% летальних випадків при захворюванні вірусом грипу - це здорові люди, серед яких і зовсім молоді - від 18 до 26 років.