UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені попередили про пробудження руйнівного вулкана через ядерні випробування КНДР

Для пробудження Пектусану буде достатньо ще одного ядерного вибуху.

Сейсмологи повідомили про те, що продовження ядерних випробувань КНДР здатна призвести до пробудження вулкану Пектусан. Вчені відзначають, що попередні виверження Пектусану були одними з найбільш руйнівних у всій історії людства. Дане дослідження представлено в журналі Scientific Reports.

Пектусан знаходиться на кордоні Північної Кореї (провінція Янгандо) і Китаю (провінція Цзилінь). Вулкан має висоту 2744 метрів - це найвищий пік всій Маньчжурії і Корейського півострова. В останні роки спостерігається зростаюча сейсмічна активність всередині гори: зростання концентрації сірчистого газу вказує на розширення магматичного вогнища вулкана.

Від полігону Пангірі, де КНДР має ядерну зброю, вулкан Пектусан відокремлює всього 115 км. Як кажуть сейсмологи, ще одного вибуху може бути достатньо, щоб пробудити сплячий вулкан.

"Сильні коливання грунту викликають динамічні навантаження, здатні растревожить магматичну камеру. Підземний вибух ядерного боєприпасу неподалік від активного вулкана є очевидною загрозою для нього", - вважає авторський колектив з чотирьох південнокорейських вчених.

Останні ядерні випробування, які Пхеньян здійснив у січні 2016 року, були еквівалентні землетрусу магнітудою 5,1. Дослідники попереджають, що для створення аномально високого тиску в магматичної камери досить вибухів магнітудою від 5 до 7.

Попіл від виверження Пектусан в 946 році покрив північну Японію шаром попелу товщиною в п'ять сантиметрів. Інші великі виверження сталися в 1597, в 1668 і 1702 роках. Останній раз вулкан прокидався в 1903 році (вибухи з викиданням каменів і газів).

Гора Пектусан ("Гора з білою вершиною") є священною для жителів КНДР. Згідно з офіційною версією, саме там розташовувався таємний табір антияпонських партизан, яким керував засновник Північної Кореї Кім Ір Сен. Там же в 1942 році народився його син і наступник Кім Чен Ір.

Читайте також: Розвиток життя на Землі пов'язали з давніми підводними вулканами

У листопаді почалося виверження вулкана в Гватемалі. Вулкан Фуего викинув у небо стовп диму на висоту більше п'яти кілометрів.