UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені помітили у риб аналог фази парадоксального сну

Під час парадоксальної фази сну активність мозку стає майже такою ж, як при неспанн.

Вчені зі Стенфордського університету провели спостереження за активністю мозку риб і помітили, що вони переживають фази сну, схожі на повільний і парадоксальний сон у людини. Разом з тим, варто враховувати, що мозок риб відрізняється від мозку людини, тому про повну відповідність фаз сну говорити не можна.

Під час фази повільного сну у людини мозок залишається майже спокійним, сповільнюється серцебиття, а м'язи розслабляються. А ось в фазу парадоксального сну активність мозку стає майже такою ж, як при пильнуванні, очі ворушаться, а серцебиття прискорюється.

В ході нового дослідження учені спостерігали за активністю мозку під час сну рибок-даніо. Для занурення рибок в сон у воду або додавали препарати, які стимулюють повільний або парадоксальний сон у ссавців; або ж малькам не давали відпочивати заздалегідь, протягом всієї ночі, і примушували постійно рухатися і втомлюватися вдень, після чого вони готові були заснути і під мікроскопом. Все це дозволило спостерігати активність мозку риб у сні і виявити два різних патерну активності.

Один з них був схожий на повільний сон людини, він відрізнявся слабкими, короткочасними спалахами окремих нейронів. Друга фаза відрізнялася високою активністю мозку, яка охоплювала його цілком. Разом з тим, дослідники не поспішають назвати ці фази повільними і парадоксальним сном, оскільки мозок риб значною мірою відрізняється від мозку людини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені дізналися, що оси і бджоли здатні навчитися розпізнавати обличчя людей. При цьому, як показали експерименти зоологів, комахи роблять це так само, як і люди, - запам'ятовують обличчя цілком, а не конкретні його елементи.