UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені помітили щось дивне в небі над Антарктикою: що це було

У стратосфері над Антарктидою сталося рідкісне потепління.

Полярний вихор над Антарктикою змінив форму

Полярний вихор над Антарктикою змінив форму

У стратосфері над Антарктидою у липні 2024 року відбулося рекордне потепління, яке порушило полярний вихор та вплинуло на глобальні погодні умови. Це рідкісне явище, яке відрізняється від частих потеплінь в Арктиці, може вплинути на погодні явища та рівень озону у всій Південній півкулі, повідомляє SciTechDaily.

Зима в стратосфері над Антарктидою виявилася нестабільною. Приблизно за 30 кілометрів над крижаною поверхнею континенту, у шарі, відомому як стратосфера, з липня 2024 року відбулася низка потеплінь.

Читайте також: Підйом Антарктиди може вплинути на рівень моря: що з'ясували вчені

Зазвичай, у липні температура в стратосфері над Антарктидою становить мінус 80 градусів Цельсія. Але 7 липня температура в середині стратосфери піднялася на 15 градусів за Цельсієм і встановила рекорд для цього місяця. 22 липня температура спала, але вже 5 серпня піднялася на 17 градусів за Цельсієм.

Вчені-атмосферники з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA Лоуренс Кой і Пол Ньюман зізнаються, що це раптове стратосферне потепління застало їх зненацька.

"Липнева подія стала найраннішим стратосферним потеплінням, що коли-небудь спостерігалося за всю 44-річну історію Управління глобального моделювання і засвоєння NASA (GMAO)", - сказав Кой.

Західні вітри у цьому шарі атмосфери кружляють навколо Південного полюса взимку, рухаючись зі швидкістю близько 300 кілометрів на годину, і утворюючи те, що відомо як полярний вихор. Але іноді відбувається щось, що порушує цей симетричний циркумполярний потік, змушуючи вітри слабшати і потік змінює форму. Полярний вихор не кружляє навколо полюса, а змінює форму і стає подовженим, а вітри слабшають. А ослаблення вітрів призводить до значного стратосферного потепління над Антарктидою.

На відміну від Арктики, де раптові стратосферні потепління відбуваються приблизно раз на рік, полярний вихор у Південній півкулі зазвичай набагато менш активний.

"Раптові потепління відбуваються в Антарктиці приблизно раз на п'ять років, набагато рідше, ніж в Арктиці", - пояснив Кой. За його словами, причина цього, ймовірно, полягає в тому, що в Північній півкулі більше рельєфу, який може порушити потік вітру в тропосфері — шар повітря, найближчий до землі. Ці великомасштабні тропосферні погодні системи переміщуються до стратосфери і порушують полярний вихор.

Погода у тропосфері Антарктики у липні також була незвичайною. Над більшою частиною континенту температура піднялася на 4 градуси Цельсія вище за звичайну. Загалом цей місяць поряд з липнем 1991 року став найтеплішим липнем в Антарктиді.

Раніше вчені склали першу карту озеленення поверхні Антарктиди. Дослідникам вдалося з'ясувати, що на даний момент рослини вже покривають 44,2 квадратних кілометри площі, в основному зосередившись на Антарктичному півострові.