Вчені з США, Росії та Латвії підвели підсумки експерименту з друку живими клітинами в космосі. Як повідомляє «Популярная механика», експеримент проводився на борту Міжнародної космічної станції в 2018 році.
3D-друк клітинами використовується для створення штучних аналогів органів. Готові до пересадки органи таким чином поки не друкують, але примітивні прототипи створювати вже можна. Інженери з компанії 3D Bioprinting Solutions в 2018 році зробили біопринтер для космічних умов. Він використовує не пошаровий друк, а магнітне виштовхування клітин в центр області друку.
Цей принтер працює не з окремими клітинами, а їхніми наборами, які готують на Землі. Для цього клітини (в даному випадку використовувалися хондроцити — клітини хрящової тканини) разом з підтримуючим розчином-культурою поміщають в сферичні ємності і дають їм з'єднатися, сформувавши позаклітинний матрикс. У результаті вийшли сфери з середнім діаметром 300 мікрометрів. Сфери з хондроцитами поміщають у великі об'єднані кювети разом з гідрогелем, який нижче 21 градуса Цельсія перетворюється в золь, а вище — в гель. В іншу ємність кювети поміщують формальдегід для фіксації отриманих зразків перед відправкою на Землю.
Принтер доставили на станцію 3 грудня 2018 року, а 5 грудня на МКС почалися експерименти. 20 грудня кювети з надрукованими конструктами спустив на Землю корабель «Союз МС-09», і матеріали експерименту передали вченим для аналізу. Гістологічне дослідження показало, що окремі сферичні частинки з'єдналися в єдиний конструкт. Крім того, майже повна відсутність речовин-маркерів показала, що у конструктах перед фіксацією формаліном майже не відбувався апоптоз і проліферація. На думку вчених, метод показав свою придатність.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше ізраїльській компанії вперше вдалося виростити телятину в космосі. Зразки телячих клітин були доставлені на МКС, де з них в лабораторних умовах виростили м'язову тканину.