UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені підтвердили зв'язок сивини зі стресом

Після стресу можна різко посивіти, а після його завершення - відновити колір волосся.

Вчені з Колумбійського університету заявили про те, що їм вдалося знайти зв'язок між сивиною і стресом. За їхніми словами, стрес дійсно може привести до втрати пігментації, а після його завершення волосся може відновити свій колір, повідомляє Naked science.

Зазвичай волосся сивіє з віком, але говорять і про сивину, пов'язану з пережитим стресом. Докази цього почали з'являтися лише недавно, оскільки відстежити зв'язок стресу з втратою пігментації дуже складно. Відомо лише, що за один день змінити колір волосся не може. Піднявшись з фолікулів, воно лише твердне, зберігаючи в собі хімічний «літопис» всього, що відбувалося з ним і організмом в процесі росту.

Подібними «літописами» виступають річні кільця дерев. Але у волосся такі «кільця» розташовуються по вертикалі. В ході нового дослідження вчені запропонували новий спосіб поділу волосся на такі ділянки і їхнього аналізу.

Завдяки цьому дослідники змогли довести, що стрес дійсно викликає втрату пігментації і що при поверненні до норми волосся знову може повернути колір.

Вчені розділили волосся на циліндри висотою всього 50 мікрометрів - на таку довжину воно виростає за годину. Зразки волосся дослідники взяли у 14 добровольців, які вели щоденники, тому могли співвіднести дату з якимись подіями у своєму житті. Проаналізувавши рівень пігменту у волоссі, вчені з'ясували, що він падає з підвищенням рівня стресу.

У деяких добровольців кількість пігменту поверталася до норми, чого раніше продемонстровано не було. Разом з тим, таке відбувалося не завжди і з віком все рідше і рідше.

«Не думаю, що зниження стресу у 70-річного, сивого вже багато років, допоможе волоссю потемніти. Або що стресу буде достатньо 10-річному, щоб його волосся посивіло», - заявив один з авторів роботи.

Дослідники проаналізували вміст різних білків у волоссі. Посивіння супроводжувалося зміною складу приблизно 300 молекул. Для аналізу даних учені створили математичну модель, яка показала, що ключові зміни стосуються білків, пов'язаних з енергетичним метаболізмом клітини, роботою мітохондрій і їхньою реакцією на окислювальний стрес. Автори роботи називають саме дисфункцію мітохондрій в клітинах волосяних фолікул базовою причиною втрати пігментації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені назвали причину передчасного старіння

Раніше вчені виявили в мозку людей, які страждають від хвороби Альцгеймера, відкладення міді і заліза. Елементарні форми металів знайдені в мозку вперше, чи грають вони роль в паталогічних процесах, що виникають при захворюванні, поки невідомо.