Вчені провели комп'ютерне моделювання, яке показало, що в минулому у Марса могла існувати система кілець. Як повідомляє Naked science, свідчення цього зберігає один із супутників Червоної планети, Деймос.
Орбіта супутника трохи, на 1,8 градуса, відхилена від площини екватора Марса. Моделювання показало, що таке відхилення міг створити вплив з боку кільця.
Припущення про те, що у Червоної планети колись могли існувати кільця, з'явилося кілька років тому. Тоді вчені змоделювали походження Фобоса і з'ясували, що удар астероїда, який зіткнувся з Марсом і викинув уламки, спочатку створив кільця, які потім склалися в супутник.
Результати моделювання, проведеного для Деймоса, підтверджують цю гіпотезу. "Той факт, що площина орбіти Деймоса трохи відхилена від марсіанського екватора, здавався неважливим, і ніхто толком не намагався його пояснити. Але як тільки нам прийшла в голову ця ідея, ми змогли поглянути на нього абсолютно новими очима: і відхилення орбіти Деймоса розкрило свою загадку", - говорить провідний автор роботи, Матія Чук з Інституту SETI.
Фобос обертається ближче до поверхні планети і продовжує знижуватися, зближуючись з Марсом на 1,8 сантиметра на рік. Через кілька десятків мільйонів років він підійде досить близько для того, щоб приливні сили могли його зруйнувати. Частина уламків впаде на поверхню планети, а частина – утворить новий, невеликий, супутник. Передбачається, що таке вже відбувалося в минулому, і Фобос був більшим за свої нинішні розміри.
За словами дослідників, попередній "прото-Фобос" у 20 разів масивніший за сучасний, і коли його орбіта досягла розмірів близько 3,3 діаметра Марса, він і Деймос увійшли в орбітальний резонанс, який викликав відхилення орбіти меншого супутника. Ймовірно, це сталося 3,9 мільярда років тому.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Академії наук Чехії і Ланкастерського університету провели експеримент, який показав, що сліди на Марсі, які вважалися потоками лави, насправді можуть бути результатом грязьового вулканізму. На Землі такий вулканізм є доволі поширеним явищем.