UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені перетворили хижу бактерію на "живий антибіотик"

Бактерії руйнують клітину-господаря, але безпечні для людини.

Вчені заявили про те, що бделловібриони можуть підвищувати виживаність при зараженні антибіотикорезистентними патогенами при введенні внутрішньовенно, повідомляє Naked Science.

Бделловібриони являють собою вид грамнегативних хижих бактерій. Рухаючись зі швидкістю до 160 мікрометрів на секунду, вони атакують інші, більш великі грамнегативні бактерії, проникаючи в їхній периплазматичений простір, де розмножуються і протягом трьох-чотирьох годин знищують клітину-господаря. При цьому бделловібриони, ймовірно, безпечні для людини: відомо, що незначна кількість 16S рибосомної РНК (рРНК) цих бактерій може перебувати в кишечнику у здорових дітей.

Раніше вчені встановили, що бделловібриони можуть скорочувати кількість антибиотикорезистентных патогенів в організмі при пероральному і зовнішньому застосуванні. Однак досі їхня ефективність не вивчалася для внутрішньовенного введення - цей спосіб доставки препарату є найбільш надійним і швидким. Щоб заповнити прогалину, вчені з Імперського коледжу Лондона і Ноттінгемського університету провели серію експериментів на бактерії роду сальмонел - збудників дизентерії.

Читайте також: Вчені вперше виявили в людській слині бактерії - паразити бактерій

На першому етапі бделловібриони з флуоресцентним білком вводилися в задній мозок личинок даніо-реріо. Результати показали, що більшість бактерій стають видимими вже незабаром після ін'єкції, однак їхня популяція швидко скорочується без патогенів. Потім B. bacteriovorus поміщалися в чашку з шигеллою Флекснера, і приблизно через три години популяція останньої знижувалася більш ніж у чотири тисячі разів. Нарешті живим личинкам даніо-реріо вводилися бделловібриони та смертельна доза патогена.

Експеримент in vivo підтвердив ефективність бактерій: виживаність личинок, які отримали препарат, протягом трьох днів склала 60 %, тоді як у необроблених даніо-реріо вона не перевищила 25%. Подальший аналіз показав, що після введення бделловібриони супроводжують лейкоцити (білі кров'яні клітини, що реагують на патогени), а також (через чотири години) підвищують експресію прозапальних цитокінів - інтерлейкіну-1-бета (IL1-бета) і фактора некрозу пухлини (ФНП).

Раніше повідомлялося про те, що бактерії навчилися протистояти антибіотикам "останньої надії". Це означає, що незабаром можлива поява бактерій, стійких до всіх відомих типів ліків, і такі гени стійкості вже помічені у бактерій, які вражають людей.