UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені опублікували знімок гігантського «пенька» на Марсі

Вивчення «річних кілець» дозволить вченим дізнатися більше про минуле Червоної планети.

Вчені за допомогою інструменту CaSSIS, встановленого на борту європейсько-російського апарату Trace Gas Orbiter, зробили знімок кратера на Марсі. На перший погляд він може здатися гігантським пнем, що залишився на місці дерева, повідомляє Science alert.

Кільця, які розходяться від центру кратера, зрозуміло, це не річні кільця дерева. Разом з тим, як і ці структури, вони можуть допомогти більше дізнатися про минуле цього регіону.

Навіть у теплі місяці на Марсі може бути доволі холодно. Цей кратер, що знаходиться в Ацидалійській рівнині, ймовірно, цілий рік містить заморожену речовину. А ця речовина, швидше за все, містить водяний лід.

Читайте також: Озеро рідкої води на Марсі може виявитися «міражем»

Дізнатися про це допомогли саме річні кільця кратера. Вчені зрозуміли, що речовина містить водяний лід, оскільки вона розширюється при охолодженні. Оскільки температура на Марсі коливається, матеріал, багатий на водяний льод, також стискається і розширюється.

Таке розширення і стиснення, що повторюється, і стало причиною утворення концентричних кіл на дні кратера. Це, у свою чергу, допоможе планетологам розкрити таємницю минулого Марса.

На сьогоднішній день у регіоні, в якому розташовується кратер, занадто тепло для того, щоб могли утворитися поклади льоду. Разом про те, протягом історії Червоної планети кут нахилу її осі різко змінювався. Це свідчить про те, що поклади на дні кратера сформувалися в певний проміжок часу, коли нахил марсіанської осі дозволяв утворюватися покладам водяного льоду на нижчих широтах, ніж сьогодні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені заявили, що широка система каньйонів, які прорізають поверхню Марса, може містити резервуари води. Надзвичайно висока концентрація водню була зареєстрована в серці 4000-кілометрових каньйонів, відомих як Долини Марінера.