UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені описали новий вид великого динозавра

Останки тварини знайшли ще 70 років тому в Піренеях.

Вчені з Іспанії та Португалі описали новий вид титанозавра, останки якого знайшли в Піренеях. Тварину назвали Abditosaurus kuehnei, його скелет віком 70,5 мільйона років став найповнішим європейським скелетом титанозавра, повідомляє Naked science.

Крім того, динозавр став найбільшим титанозавром Іберо-Арморіканського острова – частини суші, яка згодом утворила Піренейський півострів та південь Франції.

Розкопки ділянки Orcau-1 почалися ще 1954 року, коли німецький палеонтолог Вальтер Кюне знайшов тут перші останки динозаврів. Але потім до 1986 року місце залишалося закинутим. Тоді вчені знайшли ще кілька кісток динозавра, але погодні умови завадили подальшим розкопкам.

Читайте також: У Великій Британії знайшли сліди динозавра віком 200 мільйонів років

Наступного разу польові роботи відновили дослідники Каталонського палеонтологічного інституту імені Мікеля Крузафонта. Довгу історію розкопок відобразили у назві нового виду – Abditosaurus перекладається як «забута рептилія». Видове ім'я, kuehnei, відсилає до імені першовідкривача тварини.

Усього вченим вдалося виявити 53 елементи скелета, зокрема, зуби, хребці, ребра, лопатки, тазові кістки та цілий фрагмент шиї з 12 з'єднаних хребців. Довжина тіла динозавра становила 17,5 метра, а маса – 14 тонн.

Тварина була напрочуд великою для Європи кінця крейдяного періоду. Тоді Європа являла собою архіпелаг з десятків островів, і види, які мешкали тут, як правило, були меншими від родичів з континенту через обмеженість харчових ресурсів.

А. kuehnei належить до великої підродини титанозаврів Saltasaurinae, що мешкали на території сучасних Південної Америки та Африки. Під час юрського та крейдяного періодів Іберо-Арморіканський острів знаходився між Євразією, Африкою та Північною Америкою, і, ймовірно, A. kuehnei опинився на ньому внаслідок падіння рівня моря, яке зробило міграцію можливою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше в міському окрузі Ганьчжоу на півдні Китаю вчені виявили ембріон динозавра, що ідеально зберігся, який готувався вилупитися з яйця, як курча. За оцінками дослідників, вік ембріона становить щонайменше 66 мільйонів.