Вчені з Чилі, Іспанії та Норвегії запропонували нове пояснення того, чому зникла цивілізація острова Пасхи. На їхню думку, жителі Рапа-Нуї не змогли впоратися з довгостроковими змінами клімату, повідомляє Naked science.
Острів знаменитий завдяки величезним статуям, які називають моаї, і загадковому зникненню цивілізації, яка їх побудувала. Єдиної думки про те, чому аборигени острова Пасхи зникли, немає. Згідно з однією з гіпотез, корінні жителі острова вичерпали природні ресурси і почали війну один з одним, в результаті чого і загинули. За іншою версією, в загибелі цивілізації острова Пасхи винні європейці, які припливли сюди.
У 2016 році були опубліковані дослідження, які показували, що інструменти, знайдені на острові, не схожі на знаряддя вбивства. Швидше, вони використовувалися для обробки землі, їжі або нанесення на тіло татуювань.
У 2017 році вчені заявили про те, що населення Рапа-Нуї вимерло не від голоду. Щоб з'ясувати це, фахівці досліджували людські, рослинні і тваринні останки, знайдені на острові. Так вони прийшли до висновку, що приблизно половина протеїнів, які остров'яни вживали в їжу, припадала на морепродукти, тобто у них була доволі багата морська дієта.
Вчені також з'ясували, що жителі острова удобрювали посіви, протидіючи ерозії грунту. Тому дослідники вважають, що остров'яни могли обійтися без лісів, які раніше росли на острові, а потім зникли.
Ще одне дослідження, вже 2020 року, показало, що колапс в житті жителів острова стався після прибуття європейців. До такого висновку вчені прийшли, з'ясувавши, що жителі острова Пасхи продовжували будувати статуї і після прибуття європейців, а отже, в цей час цивілізація ще не перебувала в стані занепаду.
Нове ж дослідження спростовує ці висновки. Вчені вважають, що жителів Рапа-Нуї погубили зміни клімату. На їхню думку, остров'яни пережили три основних кризи.
Першу - в 1450-1550 роках (за часів малого льодовикового періоду), другу - в 1722-1774 роках (причини занепаду невідомі), а третю - в XIX столітті, в зв'язку з приходом європейців (через епідемічні захворювання і работоргівлю). Дослідники прийшли до висновку, що демографічний спад населення Рапа-Нуї був пов'язаний з довгостроковими наслідками змін клімату, в результаті чого у аборигенів вкрай виснажилися можливості для відтворення продуктів харчування. Проведені аналізи показали залежність між обедненностью природних ресурсів і «стрибками» місцевої демографії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені заявили про те, що стародавня цивілізація Рапа-Нуї побудувала бовванів на острові Пасхи через те, що вірила, що ці ідоли роблять грунт більш родючої і покращують урожай. Дослідники проаналізували зразки грунту, взяті біля кількох бовванів, і з'ясували, що вона була надзвичайно родючою.