UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені назвали найдовшого динозавра з тих, що жили на Землі

Довжина тіла тварини перевищувала 40 метрів.

Вчені заявили про те, що Supersaurus (суперзавр), який мешкав на Землі 150 мільйонів років тому, був найдовшим динозавром з тих, що коли-небудь жили. Такого висновку дослідники дійшли, проаналізувавши скелет тварини, який вдалося «зібрати» нещодавно, повідомляє Live science.

Зазначається, що суперзаври завжди вважалися одними з найдовших динозаврів, але тепер це було встановлено точно, "ґрунтуючись на пристойному скелеті". Останки інших динозаврів були фрагментарними, точно оцінити їхню довжину складно.

Суперзаври досягали завдовжки 39 метрів, а деякі могли бути навіть 42 метри завдовжки (від носа до кінчика хвоста). Навіть найбільш «короткий» суперзавр довжиною «всього» 39 метрів був би набагато довшим за диплодока, який міг досягати 33 метрів у довжину.

На те, щоб дійти таких висновків, ученим знадобилося майже 50 років. Перший скелет суперзавра було знайдено у 1972 році в регіоні, який вчені назвали «кістковим салатом», оскільки в ньому розташовувалося безліч останків тварин. Відразу сказати, які кістки належали конкретній тварині, було неможливо.

Читайте також: Лікар випадково знайшов новий вид динозаврів «з великим носом»

Цей «кістковий салат» знайшов та вивчив Джим Дженсен. Йому вдалося знайти плечовий пояс динозавра завдовжки 2,4 метри. Він також знайшов інші кістки, які на його думку, належали двом різним динозаврам, які через роки він назвав ультразавром та дистилозавром.

Новини про виявлення останків тварин потрапили в заголовки ЗМІ, оскільки знахідка означала, що на Землі існував динозавр, довший за брахіозавра, який тоді вважався найдовшим динозавром. Після виявлення скелета журналісти назвали тварину суперзавром.

1985 року Дженсен опублікував дослідження, яким оголосив про виявлення трьох нових видів динозаврів-зауроподів. Але Дженсен був недосвідченим палеонтологом і припустився кількох помилок. Тому протягом кількох десятків років вчені сперечаються про те, чи були ультразавр і дистилозавр справді окремими видами, чи всі ці кістки насправді належать суперзавру.

Об'єднання трьох видів в один дає вченим можливість отримати повніший скелет суперзавра, а отже, і визначити його довжину. Об'єднати три види на один допомогло виявлення помилок при початкових дослідженнях.

Спочатку останки віднесли до двох різних видів тварин через те, що один плечовий пояс був на кілька сантиметрів коротшим за інший. Але новий аналіз показав, що це сталося через те, що кістку деформували тріщини. Вчені також знайшли зміни кісток, що відбулися під впливом навколишнього середовища, і дійшли висновку, що всі кістки належать суперзавру.

Крім того, поряд не було знайдено жодних останків інших великих зауроподів, кістки, знайдені в одній «кишені», не дублювалися. Це означає, що вони насправді належали одному динозавру, а не кільком.

Попередні дослідження оцінювали довжину суперзаврів у 33-34 метри. Але подальші дослідження допомогли вченим точніше оцінити довжину цієї тварини. Так, її шия була завдовжки близько 15 метрів, а хвіст – 18 метрів. Разом з тим, дослідникам все ще вдалося зібрати не всі кістки скелета.

Нові дослідження форми та розмірів підтверджують також те, що у 1972 році було знайдено кістки суперзавра, а не трьох окремих видів динозаврів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше група вчених із Португалії, Данії та Німеччини заявила про виявлення останків двоногого динозавра, який мешкав на території Гренландії 214 мільйонів років тому. Назва тварини, Issi saaneq, перекладається як «холодна кістка» з мови інуїтів Гренландії.