Біологи з Індіанського університету встановили, що депресія і стрес впливають не тільки на зовнішність людини, але і змінюють активність генів в організмі. Відкриття вчених дозволило виявити речовину, яка допоможе боротися з старінням. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Molecular Psychiatry.
Вчені вивчали ДНК вільноживучих нематод Caenorhabditis elegans і проводили дослідження різних груп людей, в результаті чого їм вдалося виявити ряд генів, які визначають вплив стресу і поганого або хорошого настрою на тривалість життя. Одним з ключових генів виявився ank3, який кодує білок аникирІн 3, бере участь в утворенні нервової тканини.
У ході дослідження вчені встановили, що активність генів змінюється з віком і у людей, які були схильні до значного стресу. Зміни в активності генів асоціювалося з передчасним старінням і скороченням тривалості життя.
Біологи вивчили активність ank3 на основі зразків крові 700 пацієнтів з психічними розладами та самогубців. Всі аналізи показали високий рівень експресії гена. Зрушення у бік більшої активності ank3 демонструють і пацієнти з прогеріею - важким спадковим захворюванням, пов'язанИМ з прискореним старінням.
Дослідники також запропонували ряд речовин, які, ймовірно, допоможуть приборкати ген старіння. До них відносяться докозагексаєнова кислота, пірацетам, кверцетин, вітамін D і ресвератрол, а також вже існуючі лікарські засоби, такі як естрогеноподібний з'єднання, антидіабетики і рапамицин. Разом з тим, необхідні подальші дослідження для того, щоб підтвердити їхню ефективність.
Раніше повідомлялося про те, що вчені знайшли білок, введення якого допоможе зупинити старіння. Випробування на мишах підтвердили, що введення в організм "омолоджуючого" білка помітно покращує фізичний стан тварин. Також у літніх гризунів різко знижувалися шанси померти від серцевих захворювань. Дане відкриття дає людям надію на те, що вони зможуть жити довше.