Вчені заявили про те, що ген KLB є головним регулятором алкогольного "апетиту" людини, який визначає те, як багато може випити його власник і як часто йому хочеться це зробити. Висновки вчених були опубліковані в журналі PNAS.
У минулому році вчені відкрили гормон FGF 21, який синтезується печінкою людини і керує роботою харчового центру в мозку, в тому числі і тягою до солодкого. Тепер же дослідники за допомогою експериментів на мишах визначили, як насправді цей гормон пов'язаний з алкоголізмом і виявили інший ген, який впливає на його роботу.
Для того, щоб зрозуміти, з яким рецептором в мозку людини гормон з'єднується і викликає пристрасть до алкоголю, дослідники зіставили дрібні мутації в генах, пов'язаних з FGF 21, в геномах понад 100 тисяч людей і те, як багато пили ці люди.
Цей аналіз показав, що відразу кілька "точкових" мутацій в гені KLB виявилися пов'язані з помітними зрушеннями в алкогольних звичкиах. Даний ген, як пояснюють вчені, містить у собі інструкції щодо синтезу рецепторів, які розпізнають молекули FGF 21 в крові, що наштовхнуло їх на ідею, що KLB може бути дійсно керувати схильністю до алкоголізму.
Вони перевірили цю ідею, відключивши KLB в ДНК декількох мишей і простеживши за тим, як зміниться їхня поведінка в порівнянні із звичайними гризунами при зустрічі з алкоголем. Експерименти показали, що такі миші набагато більш охоче пили спирт і воліли вживати більш міцні види алкоголю, ніж гризуни з контрольної групи. При цьому, концентрація FGF 21 в їхньому організмі була такою ж, як і у нормальних гризунів, що говорить про те, що схильність до алкоголізму пояснювалася саме відключенням KLB, а не якимись іншими факторами.
Що ще цікавіше, відключення KLB не призводило до інших змін – подібні миші вели себе абсолютно так само, як і їхні "нормальні" родичі, і їхній організм функціонував і реагував на всі подразники, крім спирту, абсолютно однаково. Змінювалася тільки кількість рецепторів KLB, з якими з'єднуються молекули FGF 21 і які змушують мозок зменшити споживання алкоголю.
Раніше вчені знайшли докази безпосередньої залежності між вживанням алкоголю і розвитком раку. Алкоголь може стати причиною розвитку, щонайменше, семи видів раку, а не тільки раку печінки, як вважалося раніше.