UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені дізналися, що риби можуть відчувати розпач

Депресія виявилася більш древнім механізмом, ніж вважалося.

Біологи з Росії, Китаю і Бразилії виявили у прісноводних рибок даніо-реріо "феномен відчаю". За словами вчених, депресія виявилася більш древнім механізмом, ніж вважалося до цього, повідомляє Naked science.

Дослідники стверджують, що вони представили нову поведінкову парадигму за допомогою тесту іммобілізації хвоста даніо-реріо. Експеримент полягав у тому, що хвости цих рибок "блокували" всередині губчатого матеріалу, залишаючи черепну частину вільно рухатися, і вертикально поміщали даніо-реріо в склянку з класичними антидепресантами - амітриптиліном або сертраліном. В такому стані рибки проводили по п'ять хвилин.

Для перевірки моделі дослідники використовували також вплив низьковольтним електричним струмом, феромон тривоги і феназепам. За допомогою відеотрекінга вчені стежили за активністю передньої частини тулуба рибок. У результаті виявилося, що електричний шок і сигнальний феромон знижували активність риб, а ось антидепресанти підвищували її. Феназепам не викликав ніяких змін в поведінці.

У цілому п'ятихвилинна іммобілізація рибок збільшила в їхньому мозку оборот серотоніну (тісно пов'язаний з депресією і емоціями у людини), в той час як ураження електричним струмом, перед тестом підвищило як вироблення серотоніну, так і дофаміну. А попередній вплив антидепресантів сертраліну і амітриптиліну знижував обидва співвідношення.

Вчені відзначають, що їм вдалося з'ясувати, що даніо-реорио можуть відчувати розпач. Крім того, антидепресанти мають на них такий же вплив, як на людей і гризунів. "Таким чином, ми "відсунули" модель відчаю, засновану на вивченій безпорадності, на 340 мільйонів років: адже перші щелепні риби з'явилися в ході еволюції 400 мільйонів років тому, а гризуни - 60 мільйонів років тому", - заявив провідний автор дослідження Алан Калуєв.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Вчені розрахували кут падіння астероїда, що вбив динозаврів

Раніше міжнародна група вчених змогла визначити вік гігантських китових акул. Для цього вони виміряли рівень радіоактивних нуклідів в організмі цих риб.