UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені дізналися, як восьминоги сприймають біль

Восьминоги запам'ятовують джерело болю і уникають його в майбутньому.

Вчені з'ясували, що восьминоги, які вважаються найбільш неврологічно складними безхребетними, не тільки відчувають біль, але і запам'ятовують його джерело, уникаючи його в майбутньому. Результати дослідження вчених свідчать про те, що мозок восьминогів достатньо складний, щоб сприймати біль на фізичному і психологічному рівні, повідомляє «Новое время».

Безхребетні складають близько 97% тварин на Землі, але про те, як вони переживають фізичний біль, відомо дуже мало. Восьминоги ж і інші головоногі молюски виділяються серед своїх побратимів особливостями мозку. Вони не тільки розумніші за своїх безхребетних побратимів, але також можуть демонструвати деякі когнітивні здібності, які властиві дрібним хребетним.

В ході нового дослідження вчені вирішили перевірити, як восьминоги реагують на біль. Вони ввели їм невелику ін'єкцію оцтової кислоти, яка викликає різкий, але нешкідливий напад болю. Після цього восьминоги уникали місця, в якому їм зробили укол, але охоче пливли до регіону, в якому їм робили укол знеболюючого. Молюски, яким робили укол знеболюючого, доглядали за місцем уколу, але переставали це робити після того, як біль стихав.

Тобто, восьминоги не тільки пам'ятали, де вони відчували больові відчуття, але і розуміли, що їм потрібно зробити для полегшення болю. Вони сформували афективний компонент болю, що є більш складним когнітивним навиком ніж негайна, рефлекторна реакція на подразник.

«Це дуже складна здатність - зв'язати суб'єктивне відчуття свого фізичного стану з новим контекстом, а потім пам'ятати і уникати цього контексту пізніше. Це говорить про те, що тварина усвідомлює постійний болючий стан. Вперше така здатність була продемонстрована у головоногих молюсків - я думаю, ми знімаємо питання про біль у них поза всяких розумних сумнівів», - заявила автор дослідження Робін Крук, доцентка кафедри морської біології в Державному університеті Сан-Франциско.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені відкрили найбільшу акулу, що світиться

Раніше вчені з'ясували, що семирукі восьминоги навчилися полювати, використовуючи при цьому жалкі органи мертвих медуз. За свідченням учених, перед тим, як медузи були розірвані на шматки і проковтнуті, були залишені лише ті частини, де містяться активні жалкі клітини.