UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені датували виверження вулкана, яке ослабило цивілізацію майя

Вулкан Ілопанго вивергаючи 1590 років тому.

Вчені з Великої Британії та Іспанії датували виверження вулкану Ілопанго, яке завдало серйозної шкоди цивілізації майя. Як повідомляє Phys.org, за їхніми розрахунками, воно відбулося в 431 році, тобто, приблизно 1590 років тому.

Про те, що в регіоні сталося масштабне виверження вулкану, вчені знали вже давно. Але його дата, а також вплив на цивілізацію майя залишалися невідомими. Для того, щоб виправити це, вчені вирішили вивчити річні кільця пня, знайденого в районі виверження, а також крижані керни, витягнуті в Гренландії.

За словами вчених, вулкан викинув понад 55 кубічних кілометрів магми, попіл вкрив регіон площею мінімум два мільйони квадратних кілометрів. Сонячне світло не проникало в регіон мінімум тиждень. Дослідники стверджують, що пірокластичні потоки від виверження Ілопанго були в 10 разів потужнішими, ніж потоки, які викинув Везувій в 79 році, поховавши Помпеї.

Виверження сталося в ранній класичний період існування цивілізації майя, який тривав з 300 по 600 роки. Саме тоді цивілізація майя почала поширюватися по Центральній Америці, набуваючи дедалі більшого могутність. Але катастрофа внесла корективи в цей процес.

Вчені вважають, що воно знищило «кожна жива істота» в межах 40 кілометрів від епіцентру, регіон залишався непридатним для життя протягом років або навіть десятиліть. Разом з тим, виверження не стало згубним для народів майя, що проживали в інших регіонах.

Вважалося, що виверження Ілопанго призвело до аномально холодного десятиріччя в Північный півкулі в 540 роках нашої ери. Але ця дата суперечить існуючим археологічними даними.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Археологи виявили в Німеччині унікальні римські обладунки

Раніше вчені з Університету Цинциннаті з'ясували, чому жителі покинули стародавнє місто майя Тікаль. За їхніми словами, розташування міста було не дуже вдалим з точки зору водопостачання, тому його мешканці покладалися тільки на дощову воду.