UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Ізраїлі знайшли кам'яну маску віком 9000 років

Поки що відомо лише про 16 подібних масок того періоду.

Маска була виготовлена 9000 років тому

Маска була виготовлена 9000 років тому

Музей Ізраїлю у Єрусалимі представив рідкісну кам'яну маску періоду неоліту. Маска була виявлена відділом боротьби з пограбуваннями Управління старовин Ізраїлю (IAA) і передана до відділу археології цивільної адміністрації Юдеї та Самарії для подальшого вивчення, повідомляє Heritage Daily.

Маска виготовлена з жовто-рожевого вапняку, її вік оцінюється у приблизно 9000 років.

Читайте також: Археологи виявили в монастирі в Іспанії поховання жінки-войовниці

"Дизайн маски має ідеальні і симетричні риси обличчя, вилиці рівної форми, вражаючий ніс і рот, що демонструє зуби", - заявив Роніт Лупо з IAA.

На даний момент було виявлено лише 16 масок того періоду, більша частина з них була знайдена в Іудейській пустелі. У всіх них схожі риси, а також є схожості у способах виробництва. Це вказує на те, що вони могли бути виготовлені членами однієї і тієї ж культурної групи докерамічного періоду неоліту (PPNB).

Люди, які жили в цей період, застали початок сільськогосподарської революції та значною мірою покладалися на свійських тварин. Таким чином, вони доповнювали свій раціон хліборобів та мисливців-збирачів.

На стоянках того періоду, знайдених у Леванті, виявлені черепи, вкриті шарами штукатурки або поховані під підлогою житла. Вчені вважають, що ця діяльність була ранньою формою поклоніння предкам.

"Ці кам'яні маски чимось схожі на людські обличчя, тому їх часто пов'язують із цим поклонінням", - додав Лупо.

Культура PPNB зникла під час Коливання Мезокко – це термін, який кліматологи використовують для позначення періоду раптового зниження глобальної температури, що настав 8200 років тому. Він тривав близько 200 років.

"Виявлення маски підтверджує наше припущення про те, що південна частина гори Хеврон була центром виробництва кам'яних масок і, мабуть, також релігійної діяльності в докерамічний період неоліту", - заявили в IAA.

Раніше вчені із Центру археології Південно-Казахстанського педагогічного університету імені Озбекалі Жанібекова провели розкопки трьох курганів могильника Толебайтобе. В результаті їм вдалося виявити знахідки, які відносяться до періоду існування держави Кангюй та демонструють розвинене ювелірне мистецтво того часу.