Вчені з Університетського коледжу Лондона, Австрійського агентства безпеки охорони здоров'я та продуктів харчування та Центру досліджень гонореї ВООЗ заявили про виявлення в Європі штаму гонореї з широкою лікарською стійкістю. Це вже другий подібний штам, виявлений останніми роками, зазначає Gizmodo. Він був виявлений у чоловіка з Австрії, який, ймовірно, заразився під час відвідин Камбоджі.
Neisseria gonorrhoeae, що викликає гонорею, є дуже витривалою бактерією. За десятиліття вона навчилася протистояти майже всім антибіотикам, які будь-коли застосовувалися проти неї. На даний момент для лікування захворювання рекомендують лише два види ліків залежно від регіону: цефтріаксон та азитроміцин.
У 2018 році вчені виявили у Великій Британії та Новій Зеландії три випадки захворювання, викликані бактерією, одночасно стійкою до обох препаратів. Зараження простежили до подорожі до Південно-Східної Азії і, принаймні у одному випадку інфекцію вдалося вилікувати за допомогою існуючих методів.
З того часу в різних країнах виявляють бактерії, стійкі до азитроміцину. У деяких країнах препарат рекомендували не використовувати для лікування захворювання. Але лікарі продовжують лікувати пацієнтів комбінованою терапією, були зафіксовані випадки резистентності також і до цефтріаксону. Тепер ученим вперше з 2018 року вдалося виявити штам бактерії, стійкий до обох препаратів.
Захворювання зафіксували у чоловіка, який звернувся до австрійського центру урології зі скаргами на хворобливе сечовипускання та виділення з уретри, які є типовими ознаками гонореї. П'ятьма днями раніше у нього був незахищений статевий акт з працівницею сфери секс-послуг під час відвідування Камбоджі.
Чоловікові виписали цефтріаксон та азитроміцин і через кілька днів симптоми зникли. Разом з тим, лабораторні дослідження показали, що він є носієм штаму бактерії, яка має деяку стійкість до цефтріаксону та високу стійкість до азитроміцину, і після лікування у нього залишився позитивний результат на інфекцію. Медики прописали чоловікові дозу іншого антибіотика, і через тиждень тест на наявність бактерії був негативним.
Дослідникам вдалося детально вивчити новий штам, вони виявили, що він схожий на штам 2018 року. Це вказує на те, що вони походять з однієї і тієї ж лінії, пов'язаної з Азією, хоча не пов'язані безпосередньо. На думку вчених, штами набули стійкості до цефтріаксону за допомогою однієї і тієї ж мутації.
Автори нової роботи вважають, що гонорея з множинною лікарською стійкою становить загрозу для охорони здоров'я. В даний час інфікування було одиничним явищем, але у разі поширення стійкого штаму все більше випадків захворювання залишатиметься без лікування. Гонорея може протікати безсимптомно, але здатна викликати небезпечні для життя захворювання та патології вагітності, включаючи мертвонародження та сліпоту у новонароджених.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!