UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українські вчені провели спостереження за надновою за допомогою «Гігантського українського радіотелескопа»

Робота над статтею тривала під час оборони Харкова.

Українські вчені за допомогою телескопа ГУРТ (Гігантський український радіотелескоп) відкрили новий напрямок у дослідженні залишків наднової, відомих як Касіопея А. Як повідомляє Національна академія наук, робота над статтею дослідників продовжувалася під час оборони Харкова.

Телескоп ГУРТ знаходиться у Харківській області. Незважаючи на руйнівні наслідки російського вторгнення до України, вчені Радіоастрономічного інституту НАН у Харкові продовжували свої дослідження. У лютому 2023 року статтю з результатами їхньої роботи було опубліковано в авторитетному журналі Astronomy and Astrophysics.

Читайте також: Українка відкрила гігантську екзопланету, яка здивувала дослідників

Автори статті – аспірант відділу радіоастрономічної апаратури та методів спостережень Лев Станіславський, старші наукові співробітники цього відділу кандидати фізико-математичних наук Ігор Бубнов та Сергій Єрін, заступник директора з наукової роботи Інституту академік Олександр Коноваленко та провідний науковий співробітник відділу декаметрової радіоастрономії доктор фізико-математичних наук Олександр Станиславський.

Спостереження на телескопі ГУРТ проводили з травня до жовтня 2019 року. За допомогою подальшої обробки вчені виміряли абсолютний інтегральний спектр Кассіопеї А вперше в діапазоні частот 16–72 МГц із рекордною точністю та неперевершеністю.

Це дозволило визначити величини основних параметрів (температуру, величину іонізації та міру емісії) матерії всередині та зовні залишків наднової, які розташовуються в нашій Галактиці – на відстані приблизно 11 тисяч світлових років від Землі. Це одні з наймолодших відомих залишків наднової (їхній вік – близько 350 років).

Важливим результатом досліджень є визначення максимуму інтенсивності радіовипромінювання Кассіопеї А, що падає на частотах нижче 22 МГц. Сам максимум не має постійного положення за частотою, бо зсувається дуже повільно (слід зауважити, що ретельно досліджувати цей максимум можна виключно за допомогою українського радіотелескопа ГУРТ, спроможного спостерігати радіовипромінювання у частотному діапазоні 8–80 МГц). Автори статті відзначають постійне зниження щільності потоку радіовипромінювання Кассіопеї А завдяки розширенню залишку наднової. За даними спостережень у 1966–2019 роках, це зниження на частоті 38 МГц становить 0,55% на рік.

Головне досягнення науковців Академії – розроблення методу досліджень еволюції параметрів середовища всередині й зовні залишку наднової Кассіопеї А у часі.