UA / RU
Підтримати ZN.ua

У серці стародавнього вулкана в Норвегії знайшли величезне родовище рідкісних елементів

Знахідка може стати ключем до безперебійного ланцюжка постачання рідкісноземельних елементів.

Норвезька компанія знайшла родовище рідкісноземельних елементів

Норвезька компанія знайшла родовище рідкісноземельних елементів

Гірничодобувна компанія Rare Earths Norway заявила про те, що в серці стародавнього вулкана в Норвегії знаходиться найбільше родовище рідкоземельних елементів у Європі, повідомляє Live Science.

Відповідно до звіту компанії, у родовищі міститься близько 8,8 мегатонн оксидів рідкісноземельних елементів. Очікується, що близько 1,5 мегатонн з них складуть рідкісноземельні метали, які використовуються у вітряних турбінах та електромобілях.

Читайте також: У давній скарбниці виявили вироби із позаземного металу

"Оцінка ресурсів підкреслює потенціал цього родовища як дійсно перетворюючого активу, який може стати основою безпечного ланцюжка створення поставок рідкісноземельних металів у Європі", - заявив генеральний директор Rare Earths Норвегія Альф Рейстад.

Родовище, відоме як Фен-карбонатитовий комплекс, розташоване на південний захід від Осло, недалеко від озера Норше. Близько 580 мільйонів років тому цей комплекс був трубкою вулкана, що діє. Він давно погас, його верхня частина зазнала ерозії, оголивши заповнену магмою трубу діаметром близько двох кілометрів.

Магма затверділа в карбонатит, який є гірською породою, повною мінералів, що несуть певні форми молекул карбонату. І, за даними Rare Earths Норвегії, ця магма містить важливі рідкісноземельні елементи, такі як неодим - металевий елемент, що використовується для виготовлення магнітів - і празеодим, який також використовується в магнітах, а також в інших додатках, таких як авіаційні двигуни.

У гірничодобувній компанії заявили, що основні зусилля будуть спрямовані на верхню частину надр стародавнього вулкана, які розташовані на глибині до 468 метрів. Але за оцінками, ймовірно, що вони залягають на глибину до тисячі метрів.

Компанія планує продовжити розвідувальне буріння, а також побудує поруч із оголенням дослідну установку з переробки руди в чисті рідкісноземельні елементи.

Згідно з звітом Оксфордського інституту енергетичних досліджень за 2023 рік, близько 70% світових поставок рідкісноземельних елементів видобувається в Китаї, і там переробляється 90% всіх рідкісноземельних елементів.

Однак ці 17 елементів, які мають вирішальне значення для таких технологій як сенсорні екрани та акумулятори, насправді широко поширені. Країни по всьому світу прагнуть забезпечити безпеку внутрішніх ланцюжків постачання цих корисних копалин. У США, наприклад, дослідники вивчають вугільні шахти, де вже ведеться гірничодобувна діяльність, щоб з'ясувати, чи можна в них добувати рідкісноземельні елементи.

Раніше вчені заявили про те, що африканський басейн Вітватерсранд може зберігати безліч «невидимого золота», вартість якого може досягати 24 мільярдів доларів.