UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Росії заявили про злам української програми для військових, але інформація виявилася фейком

Повідомлення пропагандистів спростувало Міністерство оборони України.

Російські пропагандистські ресурси у вівторок, 1 листопада, почали розповсюджувати інформацію про нібито злам української програми ситуаційної обізнаності Delta, яку використовують наші захисники на полі бою. Однак, у Міністерстві оборони України спростували ці повідомлення й запевнили, що вони є лише черговою інформаційно-психологічною операцією окупантів.

Там пояснили, що РФ саме зараз вдалася до поширення цього фейку, оскільки нещодавно наші фахівці успішно представили оновлену версію системи на закритій конференції експертів і розробників NATO Tide Sprint.

“Тому невдовзі після цього ворог з метою дискредитації почав атакувати систему і поширювати мережею пропагандистських ресурсів інформацію про нібито злам та доступ до її даних”, – зазначили в Міноборони.

Відомство наголосило, що програма продовжує стабільно працювати, а дані в ній залишаються надійно захищеними. Фахівцями не було виявлено несанкціонованих проникнень, тому міністерство закликало українські медіа не поширювати дезінформацію агресора.

“У Міноборони над захистом системи працюють найкращі ІТ-розробники та фахівці з кібербезпеки, які моніторять ворожу активність в режимі реального часу”, – йдеться в повідомленні.

Читайте також: Черговий фейк: росіяни проілюстрували заяви про «брудну бомбу» фотографіями зі Словенії

Як зазначається, Міністерство оборони розуміє, що подібні Delta системи й інструменти – це стратегічна ціль для росіян, подібно критичній інфраструктурі України. Однак, визнає згадану ворожу ІПСО “провальною”.

Трохи раніше черговий фейк РФ спростував і журналіст Юрій Бутусов, зазначивши, що загарбники вже намагалися зламати цю систему, але знову зазнали поразки. Він першим назвав і пов’язаність запуску ІПСО з презентацією Delta на заході Північноатлантичного Альянсу, де програма “отримала найвищу оцінку від фахівців, які оцінили унікальність системи та її захищеність та ефективність”.

“Росіяни проводять таку атаку для дискредитації нашої успішної технології, намагаючись обмежити довіру користувачів та підкреслити, що примітивні російські паперові карти, по яких росіяни керують військами, це нібито піклування про захист даних. А насправді це інтелектуальна та технологічна обмеженість. Україна продовжує посилювати свої переваги в інформаційних технологіях над ЗС РФ”, – заявив Бутусов.

Журналіст зазначив, що історія з поширенням агресором подібних фейків демонструє суттєву перевагу нашої держави над ворогом у інформаційних технологіях, а також важливість того, щоб бійці та держслужбовці дотримувалися інформаційної безпеки у часи війни. “Дельта структурує усю інформацію по противнику, і є унікальною зброєю України, подібних інформаційних систем у росіян нема”, – наголосив він.

Бутусов розповів, що спеслужби РФ постійно здійснють спроби отримати доступ до телефонів і комп’ютерів Сил оборони і навіть змогли це зробити двічі в серпні.

“Технологія була примітивна, фішинг через поштові скриньки та соцмережі, тобто розсилка посилань, перехід на які вживлював програму-вірус, яка викривала паролі користувача. До Дельти під’єднані багато користувачів, все це дорослі люди зі званнями та посадами, але серед них знайшлось двоє, хто відкрив вірусну програму та підсадив на свій гаджет російський вірус. Один користувач з підрозділу в районі Кривого рогу, інший з району Харкова. Це дозволило росіянам зайти в програму”, – написав журнаілст.

Водночас, він пояснив, що зламати Delta окупантам не вдалося, адже система передбачає загрозу отримання противником паролів до неї. Кожен користувач має лише обмежений рівень доступу і окремий перелік даних, тому росіяни змогли побачити лише незначну кількість інформації про свої ж війська.

“Несанкціонований доступ був швидко виявлений, противник зміг дивитись один з фрагментів системи протягом 13 хвилин, який відображав розташування російських військ на півдні України, після чого доступ був закритий. Противник отримав розуміння що таке Дельта, але отримані дані вже втратили актуальність. Обидва користувача, які здали свої паролі, були виявлені, з ними працює контррозвідка”, – поділився Бутусов.

За його словами, доказом максимальної захищеності Delta також є успішні наступальні операції наших захисників цієї осені, під час яких часто використовувалась програма і не відбувалося жодних витоків даних. До того ж, Україна продовжує вдосконалювати систему.

Читайте також: РНБО повідомляє корисні чат-боти для боротьби з ворогом та дезінформацією

“Дельта розширює свою роботу, під час війни відбулось вже понад 40 релізів системи, і варто подякувати команді вч Аеророзвідка, яка створила Дельту і підтримувала кілька років на власному ентузіазмі та за волонтерські кошти, і тій потужній команді, яка робить Дельту такою досконалою зараз. Без сумніву, ця система є одною з найкращих у світі, оскільки кращі українські програмісти модернізують її на кращих сучасних технологіях. Захист Дельти став ще більш посиленим” – підсумував Юрій Бутусов.

Раніше МВС України відреагувало на заяву про те, що з України зброя контрабандою потрапляє до Фінляндії. У міністерстві розповіли, що перевірили інформацію, але підтверджень не знайшли.