У роботі апарату "Вояджер-2", який був запущений 40 років тому, стався збій. Це призвело до того, що апарат перейшов в сплячий режим, але інженери NASA працюють над тим, щоб повернути його у робочий стан, повідомляється на сайті агентства.
Наголошується, що обидва апарати місії "Вояджер" були запрограмовані таким чином, щоб автоматично реагувати на можливі небезпечні ситуації і переходити в енергоощадний режим. Після цього вчені місії беруть управління на себе і усувають помилки.
25 січня "Вояджер-2" повинен був розвернутися на 360 градусів для того, щоб відкалібрувати один зі своїх інструментів. Але сталася несподівана затримка, через що було запущено відразу два енерговитратних процеси. Це призвело до того, що апарат перейшов в енергозберігаючий режим.
28 січня фахівці NASA змогли відключити один з цих процесів і включили наукові інструменти, але "Вояджер-2" все ще не отримує і не передає інформацію. На даний момент інженери агентства перевіряють статус інших інструментів і працюють над тим, щоб повернути апарат у робочий стан.
Варто відзначити, що подібні операції вимагають часу: "Вояджер-2" знаходиться в міжзоряному просторі, тому на те, щоб він отримав команду NASA, йде 17 годин, інші 17 годин потрібні на те, щоб на Землі могли отримати відповідь апарату.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
"Вояджер-2" є першим і єдиним апаратом, що досягнув Урану (у січні 1986 року) і Нептуна (в серпні 1989 року). Загалом з обох космічних апаратів було передано на Землю 625 Гігабайт даних. За останніми даними, "Вояджер-1" пішов на 20,8 млрд км від Землі і на 20,9 млрд км від Сонця. За розрахунками вчених, запаси палива (енергію він отримує від радіоізотопних генераторів, які працюють на плутонії-238), дозволять апаратів серії "Вояджер" залишатися працездатними ще протягом десяти років. Потім зв'язок з Землею буде втрачений.