UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Польщі знайшли сліди існування стародавніх людей, що вимерли

Кам'яні знаряддя праці виявили ще 50 років тому, але ідентифікували їх лише зараз.

Вчені заявили про те, що кам'яні знаряддя праці, знайдені в печері в Польщі 50 років тому, є найстарішими з виявлених у регіоні. Доісторичні знаряддя з печери Тунель-Велькі були виготовлені 450-550 тисяч років тому, повідомляє Science alert.

Датування дозволить вченим більше дізнатися про людей, які виготовили знаряддя, а також зрозуміти міграцію древніх людей у Європі. Так, встановлені часові проміжки вказують на те, що знаряддя, ймовірно, виготовили представники людей, що вимерли, людей Homo heidelbergensis, який розглядають як останнього спільного предка неандертальців і сучасних людей. Вони також вказують на те, що Центральна Європа була заселена за часів, коли суворий клімат вимагав серйозної фізичної та культурної адаптації.

Читайте також: Палеонтологи знайшли череп гігантської морської рептилії, яка "не могла існувати"

Археологи проводили розкопки у печері Тунель-Вельки у 1960-х роках і знову повернулися сюди у 2016 році. Знайдені тут шари датували періодом 11700-40000 років тому. Але археолог Клаудіо Берто із Варшавського університету вважає, що датування суперечить тому, що він спостерігав. Він дійшов висновку, що кістки тварин, виявлені на цьому місці, майже напевно старші за 40 000 років.

У 2018 році Малгожата Кот з Варшавського університету та її колеги знову повернулися до печери. Вони знову відкрили кілька траншей, вивчили шари матеріалу та зібрали зразки для аналізу. Вчені з'ясували, що верхні шари містили кістки тварин, які жили 11-40 тисяч років тому, але нижні шари були значно старшими: у них містилися кістки видів, що жили 500 тисяч років тому. До них належали європейський ягуар, Panthera gombaszoegensis; вовк Мосбах, предок сучасних сірих вовків, Canis mosbachensis; і ведмідь Денінгера, Ursus deningeri.

Шар, в якому були знайдені кістки тварин, також містив свідчення розколювання кременю, зокрема кремнієві відщепи, з яких потім можна сформувати інші інструменти. Кіт зазначила, що ці інструменти походять з того ж шару, що і кістки, а отже, їхній вік схожий.

Вчена також додала, що на території Польщі відомо про два регіони з інструментами того ж періоду, але артефакти Тунель-Вельки інші. Декілька інших археологічних пам'яток свідчать про те, що люди жили на території Польщі в давнину, але ті поселення розташовувалися просто неба.

"Ми були здивовані, що півмільйона років тому люди в цьому районі жили в печерах, тому що це були не найкращі місця для табору", - зазначила Кот.

Раніше міжнародна група вчених переоцінила вік найдавніших відомих останків Homo sapiens, які були знайдені в Ефіопії. Нова оцінка показує, що їхній вік становить 230 тисяч років, що на 30 тисяч років більше, ніж вважалося спочатку.