У польському місті Кальварія-Зебжидовська встановили та тестують звукову «гармату», яка очищає повітря від смогу, повідомляє Euronews.
Розробили «гармату» вчені з Гірничо-металургійної академії у Кракові. За їхніми словами, вона допомагає знизити у міському повітрі концентрацію шкідливих частинок PM2,5 та PM10.
Експериментальний пристрій, встановлений поверх металевого контейнера, складається з великого конусу, який видає гучний звук кожні 6 секунд.
Ударна звукова хвиля створюється шляхом спалювання суміші ацетилену та повітря. Вертикальна хвиля викидає токсичні частки на кількасот метрів, що робить їх нешкідливими для мешканців.
«Ми виявили, що якщо ми використовуємо гармату від півгодини до години, забруднення зменшується на 15-30% у межах периметра за два-три кілометри від гармати на 1-3 години», - каже вчений Домінік Грибос.
Попередня вартість використання гармати – 220-330 євро на годину.
Незважаючи на шум, мешканці загалом підтримують цю ідею.
«Тут дуже сильний смог. Ми навіть не можемо провітрити квартири, бо так смердить! Отже, якщо це може допомогти, нехай роблять аналізи, бо це дуже дратує. Ми ледве чуємо звук – це як феєрверк», – сказала Іоланта Волкович, одна з міських мешканок.
Дослідники намагаються визначити необхідну частоту вибухів, а також час, необхідний для всієї процедури.