UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Польщі повторили "концлагерний" експеримент

90% учасників експерименту готові завдати болю іншій людині за командою.

Дослідники з Польщі вирішили перевірити висновки, які були отримані в 1960-х роках Стенлі Мілгремом, і встановили, що 90% випробовуваних готові завдати болю іншій людині за командою. Свої висновки вчені опублікували в журналі Social Psychological and Personality Science.

У рамках експерименту, який був проведений Мілгремом, випробовувані виконували роль "вчителя", який вчив добровольця краще запам'ятовувати слова, використовуючи електрошок для підкріплення інформації. Випробовувані під контролем керівника-психолога повинні були карати свого партнера електричним струмом за кожну неправильну відповідь, збільшуючи напругу з 15 до 450 вольт. Насправді електроструму не було, а роль партнера виконував актор, який в ході експерименту благав зупинитися, а "начальник" при цьому вимагав продовжувати досліди "за всяку ціну".

Експеримент був емуляцією нацистських концтаборів, в яких перевірялось те, чи могли їхні співробітники "просто виконувати наказ" або ж вони добровільно брали участь в організації Голокосту.

В експерименті, який провели дослідники з польського Університету соціальних і гуманітарних наук, взяли участь 40 чоловіків та 40 жінок у віці від 18 до 69 років. Перед випробовуваними перебували 10 кнопок, які регулювали потужність струму. Виявилося, що 90% учасників були готові довести потужність струму до максимуму за командою.

Раніше повідомлялося про те, що Facebook поставив під сумнів теорію шести рукостискань. Було встановлено, що двох людей у Facebook поділяють в середньому 3,57 людини, при цьому для різних людей результат може варіюватися від 2,9 до 4,2.