UA / RU
Підтримати ZN.ua

У плані найдавнішого мегалітичного комплексу знайшли геометричний малюнок

"Пузатий Пагорб" звели ще 11,5 тисяч років тому.

Вчені з Тель-Авівського університету та Управління стародавностей Ізраїлю виявили прихований геометричний малюнок в плані спорудження храмового комплексу Гебеклі-Тепе ("Пузатий Пагорб") в Туреччині, який був побудований за шість тисяч років до Стоунхенджа. За словами дослідників, його творці задумували комплекс як єдиний архітектурний проєкт, повідомляє Naked science.

Вік "Пузатого Пагорба" оцінюється в 11,5 тисяч років, він вважається найстарішим відомий мегалітичним комплексом. Про його існування вчені знали ще в середині минулого століття, відтоді його вивчення триває.

"Гебеклі-Тепе - це археологічне диво. Побудований неолітичними громадами 11,5-11 тисяч років тому, він складається з величезних круглих кам'яних споруд діаметром до 20 метрів і монументальних Т-подібних колон висотою до п'яти з половиною метрів. Оскільки в той час не було ніяких свідоцтв землеробства або одомашнення тварин, вважається, що споруду збудували мисливці-збирачі. Однак його архітектурна складність для них незвичайна", - заявив провідний автор дослідження Аві Гофер.

Під час аналізу "Пузатого Пагорба" вчені використовували комп'ютерний алгоритм. Він допоміг їм з'ясувати, що три з монументальних концентричних кіл, найбільші з яких у діаметрі досягають 20 метрів, спочатку планували як єдиний архітектурний проєкт - відповідно до послідовного геометричного малюнку. Так, якщо з'єднати їх між собою - вийде рівносторонній трикутник, при цьому самі обсяги комплексу підпорядковані просторовій ієрархії. Хоча більшість археологів вважають, що будували ці споруди в різний час.

За словами вчених, їхня робота надає цінні дані про ранній розвиток архітектурного планування в Леванті і всьому світі. Раніше дослідники вважали, що певні можливості та методи планування, такі як використання геометрії і складання планів поверхів, виникли набагато пізніше, ніж період, протягом якого будували Гебеклі-Тепе.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Супутник NASA випадково знайшов "іспанський Стоунхендж"

Раніше вчені з Ексетерського університету виявили в Росії загадкові круги, створені з кісток мамонтів. За оцінками дослідників, кісткам близько 20 тисяч років, що робить знахідку найдавнішою з подібних структур, відомих на даний момент.