UA / RU
Підтримати ZN.ua

Минулого року Земля оберталася швидше за звичайне - вчені

Ймовірно, що незабаром з всесвітнього часу доведеться віднімати секунду, а не додавати її.

Вчені заявили про те, що 2020 рік виявився одним з найкоротших. Швидкість обертання Землі трохи виросла і надточні годинники відстають від неї. 28 найкоротших діб з 1960 року, коли почалися вимірювання, випали на 2020 рік, повідомляє Naked science.

Доба на Землі триває приблизно 24 години - 86400 секунд. Але час, за який планета здійснює повний оберт навколо своєї осі, злегка варіюється. В кінці 1960-х років з'явився атомний годинник і технології, які дозволяють відстежувати обертання. Виявилося, що доба можуть відхилятися від «норми». Це пов'язано з поведінкою розплавленого ядра Землі, динамікою океанів і атмосфери.

Відхилення можуть спостерігатися і в ту, і в іншу сторону, але в цілому обертання планети сповільнюється і на великих масштабах доба стає трохи довшою. В результаті атомний годинник потроху «тікає» вперед, і Міжнародна служба обертання Землі раз у раз вносить до його ходу додаткову (високосну) секунду, синхронізуючи астрономічний час з сонячним. Востаннє вона була додана в 2016-му.

Але 2020 рік виявився незвичайним, сонячний час пішов трохи вперед. За рік було зареєстровано десятки надзвичайно коротких діб. Рекорд був встановлений 19 липня, коли відхилення склало 1,46 мілісекунди. За оцінками експертів Time & Date, 2021-й продовжить цей тренд: доба в році, що наступив в середньому буде на 0,05 мілісекунди коротше 24 годин. Таким чином, очікується, що до кінця року накопичиться відхилення приблизно в 19 мілісекунд.

У зв'язку з цим Міжнародна служба обертання Землі може піти на безпрецедентний крок і оголосити не про додавання високосної секунди, а про її вирахування з всесвітнього часу. Досі «переводити стрілки» атомного годинника вперед, а не назад, людству не доводилося. Поки про такі плани офіційно не оголосили, однак корективи потрібно вносити опівночі з 31 грудня на 1 січня - і до цього терміну плани цілком можуть помінятися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Кити почали повертатися в полярні регіони Землі

Раніше японські вчені провели експеримент, який підтвердив, що бактерії можуть вижити в космосі. Це стало ще одним доказом на користь гіпотези панспермії, яка передбачає, що життя на Землю могло бути занесене з іншої планети.